Վստա՞հ եք, որ ՌԴ-ն ավելի թանկ չի վաճառելու Արցախը թուրքերին․ Մ․Հայրապետյան (տեսանյութ)
«Մենք հենց հիմա հրաբխի վրա ենք նստած, պայթյունավտանգ իրավիճակ է։ Նայեք, թե մեր շուրջն ինչ է կատարվում, մեր ներսում ինչ է կատարվում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Պահպանողական կուսակցության» արդեն նախկին նախագահ Միքայել Հայրապետյանը՝ խոսելով՝ տարածաշրջանային զարգացումներից։
Անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական դպրոցների կամ դասերի ավելացման մասին ՌԴ արտգործնախարարի հայտարարությանը՝ Մ․Հայրապետյանն ասում է՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ արտախորհրդարանական ուժերի վերջին հանդիպման ժամանակ այդ մասին խոսել է․ «Հարցրեցի, ինչու է Լավրովը հենց Արարատ Միրզոյանին տեսնում, ղզղնում ու սկսում ռուսական դպրոցների մասին խոսել։ Դուք իսկապե՞ս նման առաջարկ եք արել։ Մարդն ասաց, չէ, չենք առաջարկել։ Բայց այնքան քաշ էլ չունեն, որ ասեն, սուտ ես ասում, այ «լղպոր»»։
ՌԴ այն քաղաքացիները, տվյալ դեպքում՝ ծրագրավորները, որոնք ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Հայաստան են տեղափոխվել, Մ․Հայրապետյանի որակմամբ կիբեռ-դեսանտներ են։ Եվ ՀՀ-ում նրանց ներկայության որոշակի տոկոսը կլեգիտիմացնի ՌԴ-ի կողմից մեր ներքին հարցերին միջամտելու ցանկությանը։
«Ընդ որում՝ ընդհուպ մինչև զորքեր մտցնելն իր քաղաքացիներին պաշտպանելու պատրվակով։ Նիկոլն էլ ասում է, հա, ինչ վատ է, թող ամուսնանան, վաղը այստեղ շեկ մազերով երեխաներ կվազվզեն։ Ես կարծում եմ, նրանք հիմնականում ուղղորդվել են այստեղ ՌԴ-ի վաղվա միջամտությունը լեգիտիմացնելու համար»,- ասում է նա։

Вы уверены, что РФ не продаст Арцах туркам ещё дороже? М. Айрапетян (видео)
«Мы прямо сейчас сидим на вулкане, взрывоопасная ситуация. Смотрите, что происходит вокруг нас, что происходит внутри нас», - сказал в беседе с «А1+» уже бывший председатель «Консервативной партии» Микаэл Айрапетян, говоря о событиях в регионе.
Коснувшись заявления главы МИД РФ об увеличении русских школ или уроков в Армени, М. Айрапетян говорит: премьер-министр Никол Пашинян во время последней встречи с внепарламентскими силами говорил об этом: «Я спросил, почему Лавров, как только видит Арарата Мирзояна, начинает говорит о русских школах. Вы действительно делали подобное предложение? Тот сказал, нет, не предлагали. Но у них нет такого веса, чтобы сказать: ты лжёшь».
Граждане РФ, в данном случае программисты, переехавшие в Армению после российско-украинской войны, по мнению М. Айрапетяна, являются кибер-десантом. И определённый процент их присутствия в РА легитимирует желание РФ вмешиваться в наши внутренние дела.
«Вплоть до введения войск под предлогом защиты своих граждан. Никол говорит: что плохого, пусть женятся, завтра будут бегать дети со светлыми волосами. Я думаю, что их в основном направили, чтобы легитимировать здесь завтрашнее вмешательство РФ», - говорит он.