Հիմա ավելի ուժեղանալու է հանրապետականների կշիռը․ Վիգեն Հակոբյան
-ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը վայր է դնում մանդատը և նրա գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցությունը, ըստ էության, դուրս է գալիս «Պատիվ ունեմ» դաշինքից։ Սա ներքին տարաձայնությունների՞ հետևանք էր, դեմա՞րշ էր ՀՀԿ-ի կամ Սերժ Սարգսյանի դեմ։
Ի՞նչ էր սա։
-Դեռևս ապրիլի 17-ին, երբ Արթուր Վանեցյանը որոշում ընդունեց գնալ Ազատության հրապարակ, արդեն ըստ էության ուներ այդ որոշումը՝ խորհրդարան չվերադառնալու։ Նա այդ մասին հայտարարեց ուղղակի տեքստով։ Դա արդեն նշանում է, որ արդեն կար քաղաքական որոշում։ Նույնն էլ ֆրակցիայի մասով։ Այսինքն՝ ոչ թե հետագա պրոցեսները բերեցին այս որոշմանը, այլ այդ որոշումը ի սկզբանե կար։ Այնուամենայնիվ, խոսքն այստեղ դեմարշի մասին չէ, որի համար որևէ պատճառ ինձ հայտնի չէ՝ գոնե արտաքուստ չկար նման բան։ Պարզապես «Հայրենիք» կուսակցությունը որոշեց ավելի շատ զբաղվել ինքնուրույն գործունեությամբ։
-Պարոն Հակոբյան, երբ Վանեցյանը ամենասկզբում հայտարարեց խորհրդարան չվերադառնալու մասին, նա իրականում հույս ունե՞ր, որ շարժումը հասնելու է իր վերջնանպատակին։
-Ցանկացած լուրջ քաղաքական գործիչ, երբ մտնում է ինչ-որ գործընթացի մեջ ինքն առնվազն մի քանի ծրագիր է ունենում։ Այսինքն՝ մտածելը, թե մտնում ես որևէ պրոցեսի մեջ, որը դատապարտված է հաջողության, առնվազն միամտություն է։ Չեմ կարծում, թե Արթուր Վանեցյանն այդպիսի իլյուզիաների մեջ էր։ Իհարկե, կար մի քանի տարբերակ՝ ավելին ասեմ, երբ «Դիմադրության» շարժումը սկսվում էր, չեմ կարծում, որ իրենք ենթադրում էին, թե այսքան երկար ժամանակ փողոցում են լինելու։ Կարծում եմ՝ սկզբում, ըստ իրենց ծրագրի, մեկ շաբաթ էր նախատեսված, հետո ընթացքում ծրագրերը փոխվեցին, հասկացան, որ ունեն մշտական զանգված՝ ծրագրերն ընդլայնվեցին։ Հիմա Արթուր Վանեցյանի պարագայում ինքն ուներ մի քանի հնարավոր ծրագիր։ Ընդհանուր առմամբ հիմա մարտական ոչ-ոքի է։ Իշխանությունը հաստատ չի ուժեղացել։ Ընդդիմությունը որոշակի դիվիդենդներ քաղել է․ շատ դեպքերում անգամ իր համար անսպասելի, բայց արձանագրել է, որ ունի մշտական համակիրների զանգված։
Հիմա ես կարծում եմ՝ Արթուր Վանեցյանը գտնվում է մարտավարության փոփոխությունների փուլում։ Ընդ որում՝ նա ավելի ռադիկալ փոփոխության գնաց նաև մանդատը վայր դնելով և իր ամբողջ գործողությունները պատկերացնելով միայն դրսում։
-Եթե Վանեցյանի մանդատը վայր դնելու որոշումը ռադկալ էր, ապա կարելի՞ է ենթադրել, որ նրա հետագա փողոցային պայքարը ևս լինելու է ռադիկալ՝ առավել քան «դիմադրության» շարժման դեպքում։
-Չեմ կարող հիմա նման կանխատեսում անել, քանի որ ինքն իր ծրագրերը չի բացահայտել։ Ես ուշադիր հետևում եմ իր հարցազրույցներին։ Ինքն ընդամենը մեկանաբանում է այն, ինչ որ ինքն արել է արդեն և դրդապատճառների մասին է խոսում։ Թե ինչ մարտավարությամբ է շարժվելու առաջիկայում, դեռ դրա մասին չի խոսել։
-Ինչու՞ «Դիմադրության» շարժումը չհասավ իր վերջնանպատակին։
-Վերլուծելով հետխորհրդային և արաբական երկրների պատմությունը, կարելի է ասել՝ թավշյա հեղափոխությունը միշտ հաջողության է հասնում սովորաբար այն երկրներում, որտեղ իշխանությունը պատրաստ է իշխանությունը հանձնելու։ Կամ էլ իշխանության թևերից մեկը անցնում է ընդդիմության կողմը։ Հիմա, երկու տարվա ընթացքում մենք տեսանք, որ նման տենդենցներ չեն արձանագրվել։ Բացի, իհարկե, 2021-ի փետրվարին գենշտաբի հայտարարությունից։
-Պարոն Հակոբյան, իսկ «Հայրենիք» կուսակցության դուրս գալը ինչ-որ կերպ կարո՞ղ է փոխել խորհրդարանական կյանքը
-Ես կարծում եմ, որ այնտեղ ավելի ուժեղանալու է հանրապետականների կշիռը։ Կարծում եմ, որ խորհրդարանական կյանքում շատ բան չի փոխվելու։ Չեմ բացառում, որ էլի մարդիկ դուրս կգան։ Բայց միևնույն է ֆրակցիաները մնում են, նրանց փոխարեն ուրիշ մարդիկ են գալու։

Теперь усилится вес республиканцев: Виген Акопян
- Бывший директор СНБ Артур Ванецян сложил мандат и возглавляемая им партия «Родина», по сути, выходит из альянса «Честь имею». Это следствие внутренних разногласий или демарш против РПА или Сержа Саркисяна?
Что это было?
- Ещё 17-го апреля, когда Артур Ванецян принял решение пойти на Площадь Свободы, уже, по сути, у него было это решение – не возвращаться в парламент. Он об этом заявил прямым текстом. Это уже означает, что уже было политическое решение. То же самое было по части фракции. То есть не дальнейшие процессы привели к этому решению, а решение было изначально. Тем не менее, здесь речь не о демарше, какая-либо причина которого мне неизвестна, по крайней мере внешне подобного не было. Просто партия «Родина» решила больше заниматься самостоятельной деятельностью.
- Господин Акопян, когда Ванецян в самом начале объявил о невозвращении в парламент, он действительно надеялся, что движение достигнет своей конечной цели?
- У любого серьёзного политического деятеля, входящего в какой-либо процесс, как минимум бывает несколько программ. То есть думать, что ты вступаешь в какой-либо процесс, который обречён на успех, как минимум наивно. Не думаю, что Артур Ванецян пребывал в подобных иллюзиях. Конечно, было несколько вариантов, более того, когда начиналось движение «Сопротивления», не думаю, что они предполагали, что так долго останутся на улице. Думаю, изначально, по их программе, была предусмотрена одна неделя, затем в процессе программы изменились, они поняли, что у них есть постоянная масса – программы расширились. Сейчас в случае Артура Ванецяна, у него было несколько возможных планов. В целом, сейчас боевая ничья. Власти точно не усилились. Оппозиция собрала некоторые дивиденды; во многих случаях, даже неожиданно для самой себя, зафиксировала, что у неё есть масса постоянных сторонников.
Сейчас, думаю, что Артур Ванецян находится на этапе изменения стратегии. Причём, он пошёл на более радикальные перемены, сложив мандат и представляя все свои действия только вовне.
- Если решение Ванецяна о сложении мандата было радикальным, можно ли предположить, что его дальнейшая уличная борьба также будет радикальной – в большей степени, нежели в случае движения «сопротивления»?
- Я не могу сейчас сделать такой прогноз, потому что он не раскрыл своих планов. Я внимательно слежу за его интервью. Он всего лишь комментирует то, что он уже сделал и говорит о мотивах. С какой тактикой он будет двигаться в дальнейшем, пока он об этом не говорил.
- Почему движение «Сопротивления» не достигло своей конечной цели?
- Проанализировав историю постсоветских и арабских стран, можно сказать, что бархатная революция всегда достигает успеха обычно в тех странах, где власти готовы передать власть. Либо одна из ветвей власти переходит на сторону оппозицию. Сейчас, за два года мы увидели, что подобных тенденций не зафиксировано. Кроме, конечно, заявления генштаба в феврале 2021-го.
- Господин Акопян, может ли выход партии «Родина» как-то изменить парламентскую жизнь?
- Я думаю, что там усилится вес республиканцев. Думаю, что в парламентской жизни мало что изменится. Не исключаю, что выйдут и другие люди. Но фракции всё равно остаются, вместо них придут другие люди.