Նիկոլ Փաշինյանը փորձեց կամրջվել Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հետ․ Խ․Հարությունյան (տեսանյութ)
«Վարչապետը հայտարարեց նոր քաղաքական զարգացումների մեկնարկը։ Այդ ելույթի ամբողջ իմաստը, առանցքը խաղաղության բանակցային գործընթացի մեկնարկի հայտարարումն էր։ Ընդ որում, այդ մեկնարկը անգամ բրյուսելյան հանդիպումը չէր։ Եվ որպեսզի այդ մեկնարկը հիմնավոր լիներ, վարչապետը փորձեց ամփոփել նաև մինչ այդ եղած ողջ ժամանակահատվածը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը՝ անդրադառնալով այսօր խորհրդարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին։
Խ․Հարությունյանը նաև նկատեց, որ իր ելույթում վարչապետը փորձեց կամրջվել Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հետ։ Նախկին վարչապետը նաև մտահոգիչ համարեց բանակցային գործընթացների «այս շտապողականությունը»։
Անդրադառնալով դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի համար համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու մասին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ասում է՝ ԵԱՀԿ-ն 2017թ․ դեկտեմբերին ընդունել է մի փաստաթուղթ, որն այդ խնդիրներին կարող է մեթոդոլոգիական աջակցություն ցուցաբերել։
«Այնտեղ գրված է, մինչ քարտեզները, կողմերը պետք է բանակցեն, թե ինչ սկզբունքով են մոտենալու այդ գօրծընթացին։ Կա սկզբունք՝  ինչ տնօրինում եմ, այն էլ տնօրինում եմ։ Սա Ադրբեջանն օգտագործում է։ Բայց կա այն չեզոքացնելու սկզբունքը, որ սահմանազատումն ու սահմանագծումը չի կարելի նույնականացնել տարածքային ամբողջականության ճանաչման հետ։  Նախ, բանակցությունները պետք է այդ սկզբունքների շուրջ ընթանան։ Եվ դա ժամանակ կպահանջի, մինչև տեսնենք, թե ինչ է տեղի ունենում»,- ասում է Խ․Հարությունյանը։
Վերջինս հարց է բարձրացնում, թե քանի դեռ ռուս-ուկրաինական առճակատումը չի ավարտվել, պետք չէ շտապել ու խաղաղության պայմանագիր կնքել․ «Ես խիստ կասկածում եմ, որ մինչև ռուս-ուկրաինական առճակատման ավարտը խաղաղության պայմանագիչ կկնքվի»։
Խ․Հարությունյանը նաև գտնում է, որ Փառուխի դեպքերին հենց հայկական կողմը պետք է զինված դիմադրություն ցույց տար, որ ռուս խաղաղապահներն ընդամենը խաղաղություն պահպանելու և ոչ թե մեզ համար հարցեր լուծելու համար են։
«Ինձ նաև հետաքրքրում է, թե ԼՂՀ պաշտպանության բանակն իր գործառույթը պահպանո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Ադրբեջանն ասում է՝ ոչ։ Ես ուզում եմ իմանալ, թե մենք ինչ ենք մտածում»,- հարցնում է Խ․Հարությունյանը։

Никол Пашинян попытался соединиться с Робертом Кочаряном и Сержем Саркисяном: Х. Арутюнян (видео)
«Премьер-министр объявил о начале новых политических событий. Весь смысл этого выступления, его ядро составляло объявление о начале мирного переговорного процесса. Более того, этим стартом была даже не встреча в Брюсселе. И для того, чтобы это начало было оправданным, премьер-министр попытался подвести итог всему предшествовавшему этому периоду»,-  сказал в беседе с «А1+» бывший премьер-министр РА Хосров Арутюнян, коснувшись сегодняшнего выступления премьер-министра Никола Пашиняна в парламенте.
Х. Арутюнян также отметил, что премьер-министр в своём выступлении попытался соединиться с Робертом Кочаряном и Сержем Саркисяном. Бывший премьер-министр также счёл «эту поспешность» в переговорных процессах вызывающей беспокойство.
Коснувшись достигнутых в Брюсселе договорённостей о создании совместной комиссии для делимитации и демаркации, говорит: ОБСЕ в декабре 2017г. приняла документ, который мог бы обеспечить методологическую поддержку в этих вопросах.
«Там написано, что прежде чем приступить к картам, стороны должны вести переговоры, по какому принципу они подойдут к этому процессу. Есть принцип: чем распоряжаюсь, тем и распоряжаюсь. Это использует Азербайджан. Но есть и принцип нейтрализации этого, что делимитация и демаркация нельзя отождествлять с признанием территориальной целостностью. Сначала, переговоры должны основываться на этих принципах. И потребуется время, чтобы увидеть, что произойдет», - говорит Х. Арутюнян.
Последний поднимает вопрос, что пока не завершилось российско-украинское противостояние, не следует спешить и заключать мирный договор: «Я сильно сомневаюсь, что мирный договор будет подписан до окончания российско-украинского противостояния».
Х. Арутюнян также считает, что именно армянская сторона должна была продемонстрировать вооружённое сопротивление событиям в Парухе, что российские миротворцы  лишь для того, чтобы сохранять мир, а не решать проблемы за нас.
«Меня также интересует, армия обороны НКР сохраняет свою функцию или нет? Азербайджан говорит: нет. Я хочу знать, что думаем мы», - спрашивает Х. Арутюнян.