Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Խաչատուրյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Հայ-չինական բարեկամության հիմքը դրվել է դեռևս Մետաքսի մեծ ճանապարհի պատմական ժամանակաշրջանում, երբ մեր ժողովուրդների միջև ձևավորվեց մշակութային և առևտրական սերտ համագործակցություն՝ խարսխված փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա:
Երեք տասնամյակ առաջ՝ այս պատմական օրը, միջպետական հարաբերությունների հաստատմամբ մեր երկրների միջև գործակցությունը թևակոխեց նոր դարաշրջան:
Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ ձևավորված ավանդական բարեկամական և գործընկերային կապերը հաստատուն և վերընթաց կերպով անշեղորեն զարգացան: Անցած տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է զգալի արդյունքներ գրանցել երկկողմ համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում` հասարակական, քաղաքական, առևտրատնտեսական, պաշտպանության, հումանիտար:
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել Հայաստանի և Չինաստանի միջև սերտ փոխգործակցության կայուն ու հետևողական զարգացման ուղղությամբ՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»։

Президент Хачатурян направил поздравительное послание председателю Китая Си Цзиньпину
Поддержи А1+!Президент РА Ваагн Хачатурян по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой направил председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину поздравительное послание.
В послании президента, в частности, говорится:
«Основа армяно-китайской дружбы была заложена еще в исторический период Великого Шелкового пути, когда между нашими народами сложилось тесное культурное и торговое сотрудничество, основанное на взаимном уважении и доверии.
Три десятилетия назад, в этот исторический день, с установлением межгосударственных отношений сотрудничество между нашими странами вступило в новую эру.
Следует с удовлетворением отметить, что установившиеся традиционно дружественно-партнерские отношения стабильно и неуклонно развиваются.
За прошедшие годы мы добились значительных результатов практически во всех сферах двустороннего сотрудничества: социальной, политической, торгово-экономической, оборонной и гуманитарной.
Готов вместе с Вами приложить все необходимые усилия для устойчивого и последовательного развития тесного сотрудничества между Арменией и Китаем во благо наших народов».