Դուբայում փոխվարչապետ Մաթևոսյանը քննարկում է ունեցել Մասդար և Քարֆուր ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում մարտի 29- ին հանդիպել է էմիրաթական «Մասդար» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ջամիլ Ալ Ռամահիին։ Այս մասին հայտնում են փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից։
Ընկերության ներկայացուցիչների կողմից ներկայացվել են «Այգ-1»` 200 Մվտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի ընթացիկ աշխատանքները և տեղեկացրել են, որ կայանի կառուցումն ու գործարկումը` անհրաժեշտ հարակից ենթակառուցվածքներով, նախատեսում են ավարտին հասցնել մինչև 2023թ-ի դեկտեմբեր:
Ընկերությունը տեղեկացրել է նաև իր` արևային և քամու էներգիայի արտադրության ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման մտադրությունները: Նույն օրը փոխվարչապետ Մաթևոսյանը հանդիպել է նաև Քարֆուրի Կառավարությունների հետ հարաբերությունների գծով ավագ փոխնախագահ Յունիս Ալ-Մուլային և միջազգային զարգացման գծով փոխնախագահ Պիեռ Կասիմատիսին։
Ընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ Քարֆուրը, հանդիսանալով էմիրաթական «Majid Al Futtaim» հոլդինգի մաս, նախատեսում է աստիճանաբար ընդլայնել իր գործունեությունը` համաձայն ընկերության կողմից 2021թ-ին ընդունված քառամյա զարգացման պլանի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ցանցի` դեպի ՀՀ մարզեր ընդլայնվելու հնարավորությունը, ինչպես նաև հայկական ապրանքները Քարֆուրի համաշխարհային ցանցի միջոցով վաճառելու հնարավորությունները:

Poxvarchapet_photos_rev
Вице-премьер РА Амбарцум Матевосян 29 марта в Дубае встретился с генеральным исполнительным директором эмиратской компании «Масдар» Мухаммед Джамилем Аль Рамахи.
Представители компании представили текущие работы по строительству солнечной фотовольтаической станции «Айг-1» мощностью в 200 МВт и сообщили, что строительство станции с необходимыми инфраструктурами планируется завершить до декабря 2023 года.
Компания также сообщила о своих намерениях расширить сотрудничество по производству солнечной энергии и энергии ветра.
В тот же день вице-премьер Матевосян встретился со старшим вице-президентом компании «Карфур» по линии отношений с правительствами Юнисом аль-Мулаи и вице-президентом по линии международного развития Пьером Касиматисом.
Представители компании сообщили, что «Карфур», являясь частью эмиратского холдинга «Majid Al Futtaim», планирует расширять свою деятельность в соответствии с планом четырехлетнего развития, принятым компанией в 2021 году.
В ходе встречи были обсуждены возможности расширения сети в направлении областей Армении, а также возможности продажи армянских товаров через всемирную сеть компании «Карфур».