ՀՀ ՄԻՊ-ը այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պաշտպանը, ողջունելով միջազգային գործընկերներին ՄԻՊ գրասենյակում, բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՄԻՊ աշխատակազմի միջև առկա համագործակցության բարձր մակարդակը՝ միաժամանակ ընդգծելով նոր մարտահրավերներով պայմանավորված առաջնահերթություններով համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը:
Նաթիա Նացվլիշվիլին իր հերթին շնորհավորել է Քրիստիննե Գրիգորյանին Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաքելության ստանձման կապակցությամբ և նշել, որ մեծ հնարավորություն է տեսնում Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուցիոնալ ամրապնդման տեսանկյունից:
Համագործակցային հարցերի քննարկումից առաջ Պաշտպան Գրիգորյանը Նաթիա Նացվլիշվիլիին ներկայացրել է Արցախում տիրող փաստացի իրադրությունը՝ կապված ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրանքներով, որի հետևանքով հայկական կողմից կան զոհեր և վիրավորներ: Քրիստիննե Գրիգորյանն շեշտել է, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր են։ Պաշտպանը, ներկայացնելով ադրբեջանական կողմի հանցավոր ու էթնիկ ատելությամբ մոտիվացված գործողությունների ժամանակագրությանը, ընդգծել է, որ Արցախում ապրող 100 000-ից ավելի հայ ազգաբնակչությունն ըստ էության զրկված է Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային բոլոր երաշխիքներից, ինչը թերևս դրդում է Ադրբեջանին էլ ավելի սանձարձակ ու հակամարդկային գործողությունների:
Նաթիա Նացվլիշվիլին շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանի ներկայացրած մանրամասն  դիտարկումների համար և նշել, որ բարձրացված մտահոգությունները կհաղորդվեն ՄԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակ:
Համագործակցային օրակարգի շրջանակում Պաշտպան Գրիգորյանն ու Նաթիա Նացվլիշվիլին քննարկել են ՄԻՊ աշխատակազմի կարողությունների (մարզային ծառայությունների ընդլայնման) զարգացման, հետազոտական կարողությունների հզորացման, գենդերային հավասարության, խտրականության բոլոր ձևերի, ինչպես նաև ատելության խոսքի բացառմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ կողմերն առկա համատեղ ծրագրերը շարունակելու և համագործակցության նոր ուղղություններ նախանշելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:

Омбудсмен РА приняла постоянного представителя ПРООН (UNDP) в Армении Натию Нацвлишвили
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян приняла делегацию во главе с постоянным представителем ПРООН в Армении Натией Нацвлишвили.
Приветствуя международных партнеров, Григорян высоко оценила высокий уровень сотрудничества между офисом защитника прав человека и Программой развития ООН, подчеркнув при этом необходимость углубления сотрудничества с приоритетами в связи с новыми вызовами.
В свою очередь Натия Нацвлишвили поздравила Кристину Григорян с вступлением в должность защитника прав человека, отметив, что видит большие возможности в институциональном укреплении защиты прав человека в Армении.
Перед обсуждением вопросов сотрудничества Кристине Григорян проинформировала Натию Нацвлишвили о текущей ситуации в Арцахе в связи с спровоцированными азербайджанской стороной провокациями, в результате которых есть жертвы с армянской стороны.
Представляя хронологию преступных и этнически мотивированных действий азербайджанской стороны, омбудсмен подчеркнула, что проживающие в Арцахе более 100 тысяч армян лишены всех международных гарантий защиты прав человека, что в свою очередь, возможно, толкает Азербайджан на еще более необузданные и бесчеловечные поступки.
Натия Нацвлишвили поблагодарила омбудсмена за подробные замечания, отметив, что о высказанных опасениях будет доложено в штаб-квартиру ООН.
В рамках программы сотрудничества Кристине Григорян и Натия Нацвлишвили обсудили ряд вопросов, связанных с развитием возможностей аппарата омбудсмена (расширение региональных служб), укреплением исследовательского потенциала, гендерным равенством, всеми формами дискриминации, а также исключение языка ненависти.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении действующих совместных программ и определении новых направлений сотрудничества.