ամերիկայի հայկական համագումար.jpg11
ԱՄՆ օրինագիծը պահանջում է զեկույց Արցախի դեմ ռազմական գործողության հավանականության մասին. Ամերիկայի հայկական համագումար
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից մարտի 9-ին ընդունած Համապարփակ հատկացումների օրինագիծը ներառում է հատված Ազատության աջակցության ակտի 907 բանաձևի վերաբերյալ, ինչպես նաև պահանջում է զեկույց Արցախի դեմ ռազմական գործողության հավանականության մասին։ Այս մասին տեղեկացրել է Ամերիկայի հայկական համագումարը։
«Մարտի 9-ի երեկոյան ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Համապարփակ հատկացումների օրինագիծը, որն ամփոփում է 2022թ.-ի ֆինանսական տարվա ծախսերը, և որով կոչ է արվում «ոչ պակաս, քան» 45 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանի համար և 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում մարդասիրական ականազերծման համար, հաղորդեց Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
Օրինագծով նաև պահանջվում է, որ «նախքան Հայաստանին և Ադրբեջանին աջակցության համար ակտի IV հոդվածով հատկացված միջոցների որևէ սկզբնական պարտավորություն, Պետքարտուղարը պետք է խորհրդակցի Հատկացումների հանձնաժողովների հետ՝ այդ ֆինանսական միջոցների առաջարկվող կիրառումների վերաբերյալ»:
Օգնության ներառումը անմիջապես հետևում է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի փոխնախագահ, կոնգրեսական Ադամ Շիֆի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) կողմից առաջնորդված նամակին, որին սատարել են նաև Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոն կրտսերը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և կոնգրեսական Ջեկի Սփիրը (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), ինչպես նաև հանձնախմբի անդամներ Աննա Էշուի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) և Ջիմ Կոստայի (Դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) մեկ այլ նամակին, որով հորդորել են Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի Հատկացումների Պետական, արտաքին գործառնությունների և հարակից ծրագրերի ենթահանձնաժողովների ղեկավարությանը ներառել ևս 50 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն Արցախին:

Законопроект США требует отчёта о возможности военных действий против Арцаха
Поддержи А1+!Закон о комплексных ассигнованиях, принятый Палатой представителей США 9 марта, включает раздел о резолюции 907 в поддержку свободы, а также требует отчета о возможности военных действий против Арцаха.
«9 марта Палата представителей США приняла сводный законопроект об ассигнованиях, который подытоживает расходы на 2022 финансовый год и предусматривает «не менее» 45 миллионов долларов для Армении и 2 миллиона долларов для гуманитарного разминирования в Арцахе», - сообщила Армянская ассамблея Америки.
Законопроектом также требуется, чтобы «перед любым первоначальным обязательством по выделению средств в соответствии с разделом IV Закона о помощи Армении и Азербайджану государственный секретарь консультировался с комитетами по ассигнованиям о предлагаемом использовании таких средств».
Включение помощи последовало за письмом, написанным заместителем председателя комитета по вопросам Армении в Конгрессе Адамом Шиффом и подписанным другими конгрессменами. В нем конкресссмены призвали руководство подкомитетов Палаты представителей и Сената по ассигнованиям на государственные и зарубежные операции и сопутствующие программы включить дополнительных 50 миллионов долларов в виде гуманитарной помощи Арцаху.
Сам законопроект включает формулировку статьи 907 Закона о поддержке свободы, а также требует отчета о вероятности военных действий против Арцаха «не позднее, чем через 90 дней после даты вступления в силу этого закона».