Արցախի ԱԺ-ն դիմում է ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին և միջազգային հանրությանը (տեսանյութ)
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ՄԱԿ-ին և համապատասխան կառույցներին դիմելու մասին ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը
Վերջին օրերին լարվածությունը Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերում նոր թափ է ստացել, մասնավորապես Ադրբեջանը ինտենսիվ կրակոցներ է արձակել, ականանետներ կիրառել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ,Նախիջևանիկ և Փառուխ գյուղերի, Մարտունու շրջանի  Խնուշինակ, Կարմիր շուկա, Թաղավարդ  բնակավայրերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նման սադրիչ գործողությունները  միտված են ինչպես Արցախի ժողովրդին ահաբեկելուն և մշտական տագնապի մեջ պահելուն, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ ուժերի առաքելության ու հեղինակության նսեմացմանը։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստիվ դատապարտում է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ և ահաբեկչական գործողությունները, Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի թիրախավորումը, խաղաղ բնակչության նկատմամբ հոգեբանական, տեղեկատվական ճնշումները, Արցախը բնական գազով ապահովող միակ գազատարի վերանորոգման աշխատանքներին խոչընդոտելը։
Այսպիսով ՝ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր հայատյաց  քաղաքականությունը, խարխլում տարածաշրջանում առկա փխրուն խաղաղությունն ու կայունությունը, որը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմանը։
Արցախի խորհրդարանը հորդորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ՄԱԿ-ին և նրա համապատասխան կառույցներին համարժեք գնահատականի արժանացնել Ադրբեջանի պահվածքը, ջանքեր գործադրել՝ սանձելու նման հանցավոր ոտնձգությունները։
Ստեղծված իրավիճակը  մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ Արցախի ժողովրդի՝ անվտանգ ապրելու, անկախ պետականություն ունենալու իրավունքի ճանաչումը հանդիսանում է միակ ճիշտ, այլընտրանք չունեցող և քաղաքակիրթ որոշումը։

НС Арцаха обратилось к ОБСЕ, ООН и международной общественности (видео)
Поддержи А1+!Национальное Собрание Республики Арцах приняло заявление-обращение к сопредседателям Минской группы ОБСЕ, ООН и ее структурам. В заявлении говорится:
«В последние дни напряженность в приграничных районах Арцаха приобрела новый размах, в частности, Азербайджан ведет интенсивный огонь из гранатометов по селам Храморт, Нахичеваник и Парух Аскеранского района, Хнушинак, Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района.
Подобные провокационные действия военно-политического руководства Азербайджана направлены на запугивание народа Арцаха и поддержание его в постоянной тревоге, а также подрыв миссии и авторитета российских миротворческих сил.
Национальное Собрание Республики Арцах решительно осуждает агрессивные и террористические действия Азербайджана против Арцаха, обстрелы населенных пунктов Республики Арцах, психологическое и информационное давление на мирное население, воспрепятствование ремонтным работам единственного газопровода, снабжающего Арцах природным газом.
Таким образом, официальный Баку продолжает свою антиармянскую политику, подрывая хрупкий мир и стабильность в регионе, что еще раз доказывает, что Азербайджан не готов к установлению прочного мира в регионе.
Парламент Арцаха призывает сопредседателей Минской группы ОБСЕ, ООН и ее соответствующие структуры дать адекватную оценку действиям Азербайджана, приложить усилия для пресечения подобных преступных посягательств.
Сложившаяся ситуация еще раз показывает, что признание права народа Арцаха на безопасную жизнь и на независимую государственность является единственно правильным и безальтернативным цивилизованным решением».