Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին (տեսանյութ)
Փետրվարի 15-ին ՀՀ նախագահի լիազորությունները կատարող Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին։
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները միմյանց շնորհավորել են Հայաստան-ԱՄՆ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ։
Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանի Հանրապետության անկախացումից ի վեր մեր երկրի հաստատուն գործընկերն ու բարեկամն է:
Կողմերն անդրադարձել են Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության՝ հունվարին Վաշինգտոն կատարած աշխատանքային այցին։ Ալեն Սիմոնյանը, կարևորելով այցը, անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ հանդիպմանը։ Նա դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել աշխատանքային այցից՝ ընդգծելով ԱՄՆ գործընկերների հետ մի շարք հանդիպումների արդյունավետությունն ու շարունակական ծրագրեր մշակելու պատրաստակամությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-ԱՄՆ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում համատեղ նախագծերի կյանքի կոչման շուրջ։

Ален Симонян принял посла США в Армении Линн Трейси (видео)
Исполняющий обязанности президента Республики Армения Ален Симонян 15 февраля принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси. Ален Симонян и Линн Трейси обменялись поздравлениями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США.
Ален Симонян подчеркнул, что Соединенные Штаты с момента обретения Арменией независимости являются надежным партнером и другом нашей страны.
Стороны коснулись состоявшегося в январе рабочего визита делегации во главе с Аленом Симоняном в Вашингтон. Ален Симонян, подчеркнув важность визита, коснулся встречи со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси. Он рассказал послу о рабочем визите, подчеркнув результативность ряда встреч с американскими партнерами и готовность развивать имеющиеся программы.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг реализации совместных проектов в рамках 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США.