Վարչապետի մոտ քննարկվել է Կրթության ոլորտի ռազմավարության նախագիծը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Կրթության ոլորտի ռազմավարության նախագիծը:
Պատասխանատուներն անդրադառնալով նախագծին՝ նշել են, որ նրանում ներկայացված են կրթության մինչև 2026 և 2030 թվականների զարգացման տեսլականն ու նպատակները: Մասնավորապես, նախագիծն անդրադառնում է ծառայություններին, որոնք մատուցվում են նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթություն: Փաստաթղթում ներկայացված են նաև այն հիմնական թիրախները, որոնց այս ոլորտում ձգտելու է կառավարությունը վերը նշված ժամանակահատվածում:
Նախագծի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել կրթության բովանդակությանը, չափորոշիչներին, նախադպրոցական, հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերին ու միջոցառումներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման, բուհերի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման ու ակադեմիական քաղաքի հիմնմանն ուղղված աշխատանքներին:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք հարցադրումներ, դիտարկումներ ու առաջարկություններ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է, որ բարձրացված հարցերի լուծման վերաբերյալ պատկերացումները պետք է ֆիքսել ռազմավարության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նախագիծը դնել շրջանառության մեջ՝ զուգահեռ այն լրամշակել՝ հաշվի առնելով ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

У премьер-министра обсуждался проект Стратегии сферы образования (видео)
Поддержи А1+!Состоялось совещание во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, в ходе которого был обсужден проект Стратегии сферы образования.
Говоря о проекте, ответственные за проект отметили, что в нем представлены видение и цели развития образования до 2026 и 2030 годов. В частности, проект касается услуг, предоставляемых от дошкольного до высшего образования. В документе представлены также те основные цели в этой сфере, к которым будет стремиться правительство в указанный период.
«В контексте проекта были затронуты содержание, критерии образования, программы и мероприятия, предусмотренные в сфере дошкольного, общего образования, среднего профессионального и высшего образования, а также работы по развитию инфраструктур, приведению вузов в соответствие с международными стандартами и созданию академического города», - говорится в сообщении
Согласно источнику, вокруг проекта развернулся заинтересованный обмен мнениями, был представлен ряд вопросов, замечаний и предложений.
Подводя итоги совещания, премьер-министр отметил, что представления о решении поднятых вопросов нужно зафиксировать в стратегии. Никол Пашинян поручил внести проект в обращение, параллельно доработать его, учитывая представленные задачи и предложения.