Վիեննայի հանդիպման արդյունքից է կախված՝ կգնա՞նք Անթալիա, թե՞ ոչ․ Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
Այո, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ հանդիպումը կազմակերպել Վիեննայիում փետրվարի 24-ին, և մենք հույս ունենք, որ այս անգամ արդեն առարկայական քննարկումներ կսկսվեն երկու հատուկ ներկայացուցիչների միջև։
Նման դիտարկում արեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով իշխանական պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանի հարցին՝ ի՞նչ օրակարգով են Վիեննայում հանդիպելու Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչները։
«Հույս ունեմ՝ քննարկումներ կլինեն Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը։ Պաշտոնական Անկարայից այս մասին եկող ազդակները առավելապես դրական կոնտեքսի մեջ են»,- ասաց ԱԳ նախարարը՝ շեշտելով, որ մեր ակնկալիքներն էլ են այդպիսին։
Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ ովքե՞ր են Անթալիա հրավեր ստացել և ի՞նչ ֆորմատով ենք մասնակցելու ֆորումին, մասնակցելո՞ւ ենք, թե՞ ոչ։
«Հրավերն ուղարկվել է իմ և պարոն Ռուբեն Ռուբինյանի անունով։ Որոշում իսկապես չկա և որոշումը մեծապես կախված կլինի նաև փետրվարի 24-ի Վիեննայում կայանալիք հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման արդյունքներից»,-պարզաբանեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։

Поедем мы в Анталию или нет зависит от результатов встречи в Вене: Арарат Мирзоян (видео)
Поддержи А1+!Вопрос об участии премьер-министра Армении Никола Пашиняна в дипломатическом форуме Анталии не обсуждался и не обсуждается. Об этом в ходе парламентского часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ответ на вопрос депутата Тагуи Казарян.
Министр отметил, что активно обсуждался вопрос о том, обсуждается ли вопрос об участии Пашиняна.
«Хочу еще раз заверить вас, что вопрос участия премьер-министра Армении в мероприятии в Анталии не обсуждался и не обсуждается. Хотя могу предположить, что это может быть следствием неправильного перевода», - сказал Мирзоян.
По его словам, та часть перевода, в которой упоминалось, что он будет участвовать, «он» может относиться к стране.
Приглашение было отправлено на имя Арарата Мирзояна и Рубена Рубиняна. «Решения пока нет. Оно во многом будет зависеть от результатов встречи в Вене 24 февраля», - сказал Мирзоян.
Министр коснулся также предстоящей в Вене второй встречи спецпредставителей Армении и Турции по нормализации отношений. «Предполагалось, что первая встреча будет носить ознакомительный характер. Надеюсь, что на этот раз между двумя спецпредставителями начнутся предметные обсуждения, направленные на открытие армяно-турецкой границы и установление дипломатических отношений», - сказал Мирзоян.
По его словам, сигналы, месседжи и намеки, исходящие из официальной Анкары, в основном носят позитивный характер.