231221HadroutNerkayacucich
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 23-ին ընդունել է Հադրութի շրջանի վարչակազմի ներկայացուցիչներին և մի խումբ համայնքների ղեկավարների:
Քննարկվել են 2020 թվականի Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնի տեղահանված, ԱՀ և ՀՀ տարբեր բնակավայրերում ժամանակավոր ապաստանած բնակչության խնդիրները, նրանց համար ԱՀ տարածքում նոր բնակավայրերի շինարարության ընթացքը, ինչպես նաև հարակից այլ հարցեր:
Նախագահը ներկայացրել է 2022 թվականի պետական բյուջեով այդ ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումները, սոցիալական աջակցության ծրագրերը և նշել, որ դրանց զուգահեռ կյանքի են կոչվելու նաև զարգացման ծրագրեր:
«Բռնի տեղահանվածների համար նոր բնակավայրերի կառուցումը չի նշանակում, թե ԱՀ իշխանությունները հրաժարվում են տարածքային ամբողջականության վերականգնման պահանջից: Այն մնում է ԱՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից մեկը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:

231221HadroutNerkayacucich
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 23 декабря принял представителей администрации и группу руководителей общин Гадрутского района.
Были обсуждены проблемы лиц, вынужденно перемещенных и временно проживающих в разных населенных пунктах Арцаха и Армении в результате военной агрессии против Арцаха в 2020 году, равно как и ход строительства для них новых населенных пунктов на территории Республики Арцах и другие волнующие их вопросы.
Президент представил присутствующим мероприятия, предусмотренные в госбюджете на 2022 год в этом направлении, программы социальной помощи и отметил, что намечены также программы развития.
Строительство новых поселений для вынужденных переселенцев не означает, что власти Республики Арцах отказываются от требования о восстановлении территориальной целостности республики. Оно остается одним из основных направлений внешней политики Арцаха», - сказал А.Арутюнян.