Գերիներին վերադարձնելը խաղաղապահների պարտքն է․ Մուրադով
Այսօրվա դրությամբ ադրբեջանական կողմի բոլոր զինծառայողները վերադարձված են, իսկ հայ ռազմագերիների վերադարձի գործընթացը շարունակվում է, առկա է դրական ըմբռնում:  Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Արցախում խաղաղապահ զորախմբի նախկին հրամանատար, Ռուսաստանի զինված ուժերի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովը։
«Կարծում եմ, որ այդ հարցը պետք է ամբողջությամբ փակվի: ՌԴ խաղաղապահները գործը  կհասցնեն  ավարտին»,- ասել է նա՝ շեշտելով՝ գերիներին վերադարձնելը համարում է խաղաղապահների պարտք։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվելուց հետո ռուս խաղաղապահները զոհվածների 1960 մարմին են վերադարձրել Հայաստանին եւ  Ադրբեջանին։  Պատերազմից հետո Ադրբեջանը 126 գերի է վերադարձրել՝ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք։

Возвращение пленных – это долг миротворцев: Мурадов
Заместитель командующего Южным военным округом ВС РФ Рустам Мурадов заявил, что есть положительное восприятие вопроса возвращения армянских пленных, захваченных Азербайджаном в результате арцахской войны. Об этом сообщает Агентство ТАСС.
«На сегодняшний день все военнослужащие азербайджанской стороны возвращены, и процесс возвращения армянских военнопленных продолжается, есть положительное взаимопонимание. Я считаю, что этот вопрос следует полностью закрыть. Российские миротворцы завершат свою работу», - сказал Рустам Мурадов.
Он отметил, что возвращение военнопленных - обязанность миротворцев.
«Как солдат я понимаю, какого быть военнопленным, что они чувствовали. Помню первый рейс в Баку, когда мы возвращали пленных в Ереван. Самолет приземлился в Ереване, и мы видели слезы на их глазах. Они не верили, что вернулись домой», - рассказал Рустам Мурадов.