ՀՀ-ն, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն, իրավասու է բոլոր միջոցներով ետ մղել իր տարածքային ամբողջականության դեմ  ուժի կիրառումը․ ՀՀ ԱԳՆ
Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակում են գործել Հայաստանի Հանրապետության սահմանի արևելյան ուղղությամբ և ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Ադրբեջանական կողմի նախահարձակ գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կորուստների։
Այս վերջին հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ օկուպացնելու՝ ադրբեջանական կողմի հետևողական քաղաքականության շարունակությունն է, որը սկիզբ է դրվել այս տարվա մայիսի 12-ից՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցմամբ։
Այս գործողություններով Ադրբեջանը խախտում է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, քանի որ ադրբեջանական կողմը հարձակումներ է գործում Հայաստանի Հանրապետության դեմ այն տարածքներից, որն ադրբեջանական կողմին է անցել այդ հայտարարության իրականացման արդյունքում։
Հայաստանի Հանրապետությունը, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն, իրավասու է բոլոր միջոցներով ետ մղել իր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ  ուժի կիրառումը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և մեր միջազգային գործընկերներին՝ ՌԴ-ին, ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը և համանախագահող երկրներին, հստակորեն և հասցեական արձագանքել տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը լրջորեն վտանգող ադրբեջանական կողմի այս գործողություններին և գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի անվերապահ և ամբողջական դուրսբերման ուղղությամբ։

РА, согласно Уставу ООН, имеет право всеми способами отразить применение силы против своей территориальной целостности: МИД РА
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Армения по поводу напряженной ситуации на армяно-азербайджанской границе, создавшейся вследствие агрессии Азербайджана, выступило с заявлением.
«Вооруженные силы Азербайджана на восточном направлении границы Республики Армения совершили нападение и вторглись на суверенную территорию Республики Армения. Наступательные действия азербайджанской стороны привели к человеческим потерям. Это нападение является продолжением последовательной политики азербайджанской стороны по оккупации территорий Республики Армения, которая была начата с 12 мая этого года с проникновения азербайджанских Вооруженных сил на территорию Сюникской и Гегаркуникской области.
Этими действиями Азербайджан нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября, поскольку азербайджанская сторона наносит удары по Республике Армения с территорий, перешедших к азербайджанской стороне в результате выполнения этого заявления.
Республика Армения, согласно Уставу ООН, имеет право всеми способами отразить применение силы против своей территориальной целостности и суверенитета.
Мы призываем международное сообщество, наших международных партнеров - Россию, ОДКБ, сопредседателей Минской группы ОБСЕ со всей четкостью отреагировать на действия азербайджанской стороны, которые серьезно угрожают безопасности Армении. Предпринять действенные шаги по их предотвращению, безоговорочному и целостному выводу Вооруженных сил Азербайджана с территории Республики Армения».