Կարեն Անդրեասյանը ԵԽԽՎ համազեկուցողներին փաստեր է ներկայացրել Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների խոշտանգումների մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և գերիների անհապաղ ազատ արձակման հարցն է բարձրացրել արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նոյեմբերի 4-ին՝ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի և Բորիանա Աբերգի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել 2021 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ ընդունված բանաձևի համար և համազեկուցողներին տեղեկացրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի դեպքերի մասին, որոնք փաստագրված են նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Մասնավորապես, մոնիտորինգի թիմին ներկայացվել են նախաքննությամբ հաստատված փաստական տեղեկություններ ու վերապրածների վկայություններ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների, այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի, արտադատական սպանությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի այլ կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ դատական համակարգի անկախության ամրապնդմանը, դատական իշխանության բարեվարքության ստուգմանը, խոսքի ազատության ոլորտի կատարելագործմանը, սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, իշխանության երեք ճյուղերի միջև փոխզսպման ու հակակշռման մեխանիզմների կատարելագործմանը և այլն։

Карен Андреасян встретился с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ
Министр юстиции Армении Карен Андреасян провел встречу с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюненом и Борианной Аберг.
Министр поблагодарил за принятую Парламентской ассамблеей Совета Европы 27 сентября 2021 года резолюцию о гуманитарных последствиях нагорно-карабахского конфликта, проинформировал содокладчиков о зафиксированных международными организациями случаях пыток и жестокого обращения с армянскими пленными, удерживаемыми в Азербайджан. В частности, группе мониторинга была представлена фактическая информация, подтвержденная предварительным расследованием и показаниями выживших после пыток вооруженными силами Азербайджана армянских военнопленных, пыток мирных жителей, других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения, внесудебных казней и другие грубые нарушения международного гуманитарного права.
В числе других вопросов на встрече были затронуты реформы, проводимые в сфере юстиции - укрепление независимости судебной власти, проверка добропорядочности судей, улучшение сферы свободы слова, процесс конституционных реформ, совершенствование механизмов сдерживания и противовесов между тремя ветвями власти.