Սարգսյանը Գլազգոյի համաժողովի շրջանակներում զրույցներ է ունեցել Ջո Բայդենի, Էմանուել Մակրոնի և մի շարք այլ երկրների ղեկավարների հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳլազգոյում անցկացվող ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 26-րդ համաժողովի (COP26) երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 2-ին, կշարունակվեն մասնակից երկրների նախագահների և կառավարությունների ղեկավարների ելույթները կլիմայի փոփոխությանը դիմագրավելուն անհրաժեշտ հրատապ քայլերի վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնուևմ է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Գլազգոյի համաժողովը նպատակ ունի մշակել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համաձայնեցված գործողությունների ծրագիր:
Այսօր նախատեսված է նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ելույթը: Իսկ մինչ այդ նախագահը գագաթնաժողովի շրջանակում զրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի, Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Մոնակոյի արքայազն Ալբերտ Երկրորդի, Կատարի էմիր շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի, Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսիի, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչի, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի, Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսի, Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի, Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագիի, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոյի, Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնի, Լիբանանի վարչապետ Նեժիպ Միքաթիի, Լյուքսենբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթելի, Շվեդիայի վարչապետ Ստեֆան Լյովենի, Ավստրիայի կանցլեր Ալեքսանդր Շալենբերգի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:

Саркисян в рамках Конференции в Глазго беседовал с Джо Байденом, Эммануэлем Макроном и руководителями ряда других государств (видео)
Во второй день XXVI сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС26), проходящей в Глазго, 2 ноября, будут продолжены выступления президентов и глав правительств стран-участниц, касающихся срочных шагов, необходимых для противостояния изменению климата.
Об этом сообщили в Аппарате президента Армении, подчеркнув, что сессия в Глазго нацелена на разработку согласованной программы действий по борьбе с изменением климата.
2 ноября запланировано и выступление президента Республики Армения Армена Саркисяна. До этого в рамках сессии президент беседовал с президентом США Джо Байденом, президентом Франции Эммануэлем Макроном, канцлером Германии Ангелой Меркель, принцем Монако Альбером II, эмиром Катара шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани, президентом Египта Абдель Фаттахом аль Сиси, президентом Сербии Александаром Вучичем, президентом Кипра Никосом Анастасиадисом, президентом Аргентины Альберто Фернандесом, президентом Черногории Мило Джукановичем, президентом Киргизии Садиром Жапаровым, премьер-министром Индии Нарендрой Моди, премьер-министром Италии Марио Драги, премьер-министром Канады Джастином Трюдо, премьер-министром Австралии Скоттом Моррисоном, премьер-министром Ливана Нежипом Микати, премьер-министром Люксембурга Ксавье Бетелем, премьер-министром Швеции Стефаном Левеном, канцлером Австрии Александром Шаленбергом и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.