Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի դեսպանին․ դեսպանը մերժելի է համարել պատերազմում վարձկանների ներգրավումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման գործում կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` վստահեցնելով, որ Ազգային ժողովը շարունակելու է բարեկամ Սիրիայի հետ արդյունավետ համագործակցությունը: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության առանցքային նշանակությունը երկկողմ կապերի զարգացման գործում` ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հարաբերությունների խորացմանը նոր ազդակ կհաղորդի առաջիկայում ձեւավորվելիք Հայաստան-Սիրիա խորհրդարանական բարեկամական խումբը:
Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը եւս անդրադարձել է խորհրդարանական հարաբերություններն առավել խորացնելուն ուղղված քայլերի իրականացմանը: Երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ընդառաջ կարեւորվել է փոխայցերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը: Դեսպանը փաստել է, որ սիրիահայերը Սիրիայի հասարակության անքակտելի մասն են եւ մեծ դերակատարություն ունեն երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Ալեն Սիմոնյանն իր հերթին ընդգծել է, որ սիրիահայերը Հայաստան եւ Արցախ են բերել նոր ու գեղեցիկ մշակույթ, որի պակասը զգացվում էր մեզանում:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը: Այս առնչությամբ դեսպանն իր հերթին անթույլատրելի ու մերժելի է համարել 44-օրյա պատերազմում վարձկանների ու ահաբեկիչների ներգրավումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու բարեկամ ժողովուրդների շահերին միտված ցանկացած նախաձեռնության:

Ален Симонян принял посла Сирии в Армении: посол счёл неприемлемым участие в войне наёмников
12 октября председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Армении Мохаммеда Хадж Ибрагима.
«Председатель НС подчеркнул значение развития межпарламентского сотрудничества в укреплении взаимовыгодных отношений, заверив, что Национальное собрание продолжит плодотворное сотрудничество с дружественной Сирией. Подчеркнув ключевое значение парламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений, председатель НС выразил уверенность, что создание парламентской группы дружбы Армения-Сирия придаст новый импульс углублению отношений», - сообщили в НС.
Мохаммед Хадж Ибрагим также коснулся шагов, предпринимаемых для углубления межпарламентских отношений. Накануне 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами была подчеркнута необходимость активизации взаимных визитов. Посол заявил, что сирийские армяне являются неотъемлемой частью сирийского общества и играют важную роль в общественной и политической жизни страны.
Ален Симонян, в свою очередь, подчеркнул, что сирийские армяне привнесли в Армению и в Арцах новую прекрасную культуру, недостаток которой ощущался в нашей стране.
Стороны коснулись дестабилизирующей роли Турции в регионе. В связи с этим посол, в свою очередь, участие наемников и террористов в 44-дневной войне счел недопустимым и неприемлемым.
Председатель НС РА выразил готовность поддерживать любые инициативы, направленные на интересы дружественных народов.