photo_2021-08-13_10-41-09
Շարունակվում է «Մասնագետների պատրաստման ԲՈՒՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» 2021 ծրագրի շրջանակներում տեխնոլոգիական 16 ուղղություններով դասընթացների հայտագրման գործընթացը։ Բոլոր ուղղություններով դասընթացներն արդեն մեկնարկել են, ծրագրին ընդհանուր առմամբ դիմել է 2291 մարդ։ Կրթական ուղղություններն անվճար հասանելի են արցախյան պատերազմների մասնակիցների համար։
Բոլոր նրանց համար, ովքեր կհաղթահարեն ընդունելության փուլը, դասընթացները կլինեն անվճար՝ ուսանողի կողմից վճարվող վարձավճարը կփոխհատուցի հաղթող կազմակերպությունը: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ողջ տարածքում իրականացնել ոլորտի շուրջ 4500 սկսնակ ու միջին մակարդակի մասնագետների ուսուցման առցանց դասընթացներ:
Մասնակիցների ընդունելության և ավարտական քննությունների միջինացված միավորի հիման վրա՝ Երևանում՝ 30-70%, մարզերում և Արցախի Հանրապետությունում՝ 40-80%-ի չափով պետության կողմից կֆինանսավորվի ուսման վարձը։

photo_2021-08-13_10-41-09
Продолжается процесс регистрации на курсы по 16 технологическим направлениям в рамках программы «Сотрудничество профессионального учебного заведения с частным сектором» 2021 года. Об этом сообщает отдел по связям с общественностью Министерства высокотехнологичной промышленности РА. Курсы по всем направлениям уже начались, всего на программу подал заявку 2291 человек.
Учебные направления доступны участникам арцахских войн бесплатно. Для тех, кто пройдет приемный этап, курсы будут бесплатными - плата за обучение, выплачиваемая студентом, будет возмещена организацией-победителем.
В рамках программы предусмотрено проведение онлайн-курсов для около 4500 специалистов начального и среднего звена на всей территории Республики Армения и Республики Арцах.
Исходя из среднего балла участников выпускных экзаменов, плата за обучение будет финансироваться государством - в Ереване - 30-70%, в регионах и в Республике Арцах - в размере 40-80%.