Կառավարությունն Արցախի բնակչությանը հերթական աջակցությունը հատկացնելու որոշում ընդունեց
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարությունն Արցախի բնակչությանը հերթական աջակցությունը հատկացնելու որոշում ընդունեց: Ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ այս որոշման նպատակն Արցախի բնակչության 2021թ. հուլիս ամսվա Էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման և կապի ծառայությունների ծախսերի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության 2021 թ. պետական բյուջեով նախատեսված հուլիս ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջապահության ծախսերի ֆինանսավորման համար ֆինանսավորում տրամադրելն է։
«Նախատեսվում է հատկացնել 8,8 մլրդ դրամ, որից 1,2 մլրդ դրամը կօգտագործվի բնակիչների կողմից կոմունալ վճարների վճարմանը, իսկ մնացածը՝ միջպետական վարկի տրամադրման շրջանակում կհատկացվի Արցախի Հանրապետությանը:
Այս տարվա Արցախին հատկացվող միջպետական վարկն ունեցել է նույն տրամաբանությունը, ինչ մինչ պատերազմը, և այն գրեթե ամբողջությամբ սպառվել է առաջին կիսամյակում, քանի որ սեփական տնտեսությունը նոր եկամուտներ հնարավորություն չի ունեցել գեներացնել: Դրանով պայմանավորված լրացուցիչ պետական վարկի տրամադրելու անհրաժեշտություն է առաջացել»,- ասաց Ջանջուղազյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ այս որոշմամբ Արցախին հատկացվում է ևս 8,7 մլրդ դրամի միջպետական վարկ: «Նոյեմբերից հետո իրականացվել է 14 ծրագիր: Ընդհանուր առմամբ այս պահին ծախսվել է 53 մլրդ դրամ»: Նա թվարկեց, թե ինչ աջակցության ծրագրեր են իրականացվել Արցախում պատերազմից հետո՝ նշելով, որ, ընդհանուր առմամբ շուրջ 74 մլրդ դրամի աջակցման ծրագրեր են կյանքի կոչվել:

Правительство приняло решение об очередном выделении помощи населению Арцаха
Правительство решило оказывать населению Арцаха регулярное содействие. И. о. министра финансов Атом Джанджугазян отметил, что целью этого решения является оплата расходов на электроэнергию, газоснабжение и услуги связи за июль, а также  финансирование зарплат, пособий, пенсий, расходов на здравоохранение, предусмотренных государственным бюджетом в июле.
«Планируется выделить 8,8 млрд. драмов, из которых 1,2 млрд. драмов будут использованы населением на оплату коммунальных услуг, а остальное будет выделено Республике Арцах в рамках межгосударственного кредита.
Межгосударственный кредит Арцаху в этом году имел ту же логику, что и до войны, он был почти полностью израсходован в первой половине года, так как собственная экономика Арцаха не имела возможности генерировать новые доходы. «В связи с этим возникает необходимость в предоставлении дополнительного государственного кредита», - сказал Джанджугазян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, в свою очередь, подчеркнул, что этим решением Арцаху выделен межгосударственный заем в размере 8,7 млрд драмов. «С ноября реализовано 14 программ. Всего на данный момент израсходовано 53 млрд драмов». Он перечислил программы содействия, реализованные в Арцахе после войны, отметив, что в общей сложности программ содействия было реализовано около 74 млрд драмов.
«Помимо этих 8,8 млрд. драмов, мы должны признать, что наш пакет содействия Арцаху уже составил 83 млрд. драмов, из которых 52 млрд. драмов уже освоены. Эти программы должны быть пересмотрены, программы реабилитации должны быть заменены программами развития, чтобы экономика Арцаха начала работать, были бы деньги, а наше содействие расходовалось бы на программы развития», - сказал Никол Пашинян.