23 օր առաջ. Գյումրիում կրակոցներ էին, հարձակվում էին Բագրատյանի գրասենյակի վրա․ Ընտրական օրացույց (տեսանյութ)
Ընտրություններին մնացել է 23 օր։
ԱԺ ընտրություններից 23 օր առաջ եկեք թերթենք խորհրդարանական նախորդ ընտրությունների էջերը։
---------
1995-ի քարոզարշավի ընթացքում Ազգային դաշինք-դաշնակցությունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Հարի Գիլմորին մեղադրում է նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի միջոցով Հայաստանը ղեկավարելու համար: Դաշինքի ներկայացուցիչներ Իգոր Մուրադյանի ու Հրանտ Խաչատրյանի նման մեղադրանքի պատճառն այն էր, որ ԿԸՀ-ն հրաժարվել էր գրանցել նրանց իբրեւ ընտրությունների մասնակից: Գյումրիում կրակոցներ են հնչում ԱԺՄ հանրահավաքի ժամանակ: Հենց ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանի ելույթի ժամանակ ժողովրդի թիկունքից լսվում է 4-5 կրակոց, որի հեղինակին այդպես էլ չեն բացահայտում:
1999-ին անհայտն անձինք հարձակվում են Հրանտ Բագրատյանի գլխավորած «Ազատություն» կուսակցության երեւանյան գրասենյակներից մեկի վրա: Կուսակցության ներկայացուցիչները տարածած հայտարարությամբ վստահեցնում են, որ տեղի ունեցածը 9-րդ ընտրատարածքի պատգամավորության թեկնածու Էդուարդ Մադաթյանի ձեռագիրն է: Թեկնածուն ավելի հայտնի էր Խուճուճ Էդո անունով: Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովը բուռն կրքեր են ծավալվում այն հարցի շուրջ, թե ինչքան լայն կամ երկար պետք է լինի քվեատուփի ճեղքը: Անդամների մի մասի կարծիքով, քվեատուփի գործող ճեղքը փոքր է եւ 70-ամյա ծերերի համար դժվար է այն նկատել: Ի վերջո հանձնաժողովը որոշում է ճեղքի համար սահմանել 3 միլիմետր լայնություն :
Երեւանի 11-րդ ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված խորհրդարանի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը իր հնարավոր ընտրողներին հրավիրում է հանդիպման: Հընթացս հիշեցնում է, որ ինքը նրանցից է, ում մարդիկ աղ ու հացով դիմավորել:
2003-ի քարոզարշավում ընդդիմադիր «Արդարություն» դաշինքի հանրահավաքներն ամենաբազմամարդերից են: Դաշինքի շտաբի պետը ընտրություններից 23 օր առաջ տեղեկացնում է, որ իշխանությունն առանց կեղծիքների խորհրդարան մտնելու ոչ մի տարբերակ չունի։   Հայոց Համազգային շարժումը քարոզչության թեմա է դարձնում, թե ինչ ստրատեգիական օբյեկտներ է վաճառել Հայաստանի իշխանությունը օտարներին: ՀՀՇ-ն հիշում է նաեւ ղարաբաղյան բանակցություններում քննարկման թեմա դարձած Մեղրիի հարցը։
2007-ին Դաշնակցությունը Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտ հայտարարում է, որ իր անցյալի համար ամաչելու ոչինչ չունի: Կուսակցությունը չի ամաչում նաեւ իր համամասնական ցուցակի թեկնածուների համար։   Միավորված աշխատանքային կուսակցությունը գալիս է իր մտքերում չարից ու նախանձից ազատված, եւ սրտերը բացած վարդերի պես վառման։
2012-ին «Բարգավաճ Հայաստանը» ոգեւորված առաջին յոթ օրերի հանրահավաքների բազմամարդությունից: Նաիրա Զոհրաբյանի կարծիքով, պատճառը Գագիկ Ծառուկյանն է։ Ընտրություններից 23 օր առաջ Հանրապետականը Արարատի մարզում է: Սերժ Սարգսյանն այստեղ խոսում է Վազգեն Սարգսյանից արվող մեջբերումներով։
2012-ի ընտրություններին խորթ չէ զավեշտը՝ Ռուբեն Հայրապետյանը իր ընկերոջ՝ Սամվել Ալեքսանյանի հաշվեհամարին 50 հազար դրամ է փոխանցել այն պատճառաբանությամբ, որ ընկերն անապահով է: Իր անապահովության մասին մեկ օր առաջ օլիգարխ պատգամավորն էր հայտարարել ասելով, որ ձվի փող անգամ չունի: Ռուբեն Հայրապետյանը սակայն միակ հանրապետականն է, որ նման քայլի համար փող ունի։ Հայ Ազգային Կոնգրեսի իջեւանյան քարոզարշավում դեռեւս նույն հարթակին են Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Նիկոլ Փաշինյանը: Առաջին նախագահը իջեւանցիներին առաջարկում է թասիբի քննություն հանձնել ընտրելով Կոնգրեսին եւ իր մեծամասնական թեկնածուներին։

За 23 дня до выборов: в Гюмри прозвучали выстрелы, нападение на офис Багратяна: Календарь выборов (видео)
Поддержи А1+!Уважаемые читатели, посетители нашей страницы.
До выборов осталось 23 дня.
За 23 дня до выборов в НС давайте пролистаем страницы предыдущих парламентских выборов.
-------------
Во время избирательной кампании 1995 года Национальный альянс-дашнакцутюн обвинял посла США в Армении Гари Гилмора в руководстве Арменией посредством президента Левона Тер-Петросяна. Причина подобного обвинения представителей альянса Игоря Мурадяна и Гранта Хачатряна была в том, что ЦИК отказался зарегистрировать его в качестве участника выборов. В Гюмри звучат выстрелы во время митинга НДС. Именно во время выступления лидера НДС Вазгена Манукяна из-за спин собравшихся людей прозвучали 4-5 выстрела, авторы которых так и не обнаружены.
В 1999 году неизвестные лица нападают на один из ереванских офисов партии «Азатутюн» во главе с Грантом Багратяном. Представители партии распространенным заявлением заверяют, что происшедшее – это почерк кандидата в депутаты от 9-го избирательного округа Эдуарда Мадатяна. Центральная Избирательная Комиссия развертывает бурные страсти вокруг вопроса о том, насколько широкой или длинной должна быть щель в избирательной урне. По мнению части членов, действующая щель избирательной урны маленькая и 70-м старикам трудно ее заметить. В конечном итоге комиссия решает установить для щели ширину 3 миллиметра.
На 11-м избирательном участке Еревана председатель парламента, выдвинутый в качестве кандидата в депутаты Хосров Арутюнян приглашает своих возможных избирателей на встречу. Он напоминает, что является одним из тех, кого люди встречали хлебом-солью.
Во время избирательной кампании 2003 года митинги оппозиционного альянса «Справедливость» были одними из самых многолюдных. Начальник штаба альянса за 23 дня до выборов сообщает, что у власти нет никакого варианта войти в парламент без фальсификаций. Армянское Общенациональное движение делает темой агитации то, какие стратегические объекты продала власть Армении иностранцам. АОД вспоминает также Мегринский вопрос, ставший темой обсуждения на карабахских переговорах.
В 2007 году Дашнакцутюн вблизи ереванского кинотеатра «Москва» заявляет, что ему нечего стесняться прошлого. Партия не стесняется также за кандидатов по пропорциональному списку. Объединенная рабочая партия приходит в мыслях освобожденной от зла и зависти, и сердцами, горящими как открытые розы.
В 2012 году «Процветающая Армения» была воодушевлена многолюдностью митингов первых семи дней. По мнению Наиры Зограбян, причина в Гагике Царукяне. За 23 дня до выборов Республиканская была в Араратской области. Серж Саргсян здесь говорит с цитатами из Вазгена Саргсяна.
Выборам 2012 года не были лишены и забавных моментов: Рубен Айрапетян перечислил на счет своего друга Самвела Алексаняна 50 тысяч драм, мотивируя тем, что друг является малоимущим. О своей необеспеченности днем раньше олигарх заявил депутатам, сказав, что у него даже на яйца нет денег. Рубен Айрапетян, однако, это – единственный республиканец, у которого есть деньги на подобный шаг. В иджеванской агитации Армянского Национального Конгресса на одной платформе находятся Левон Тер-Петросян и Никол Пашинян. Первый президент предлагает иджеванцам сдать экзамен на гордость, избрав Конгресс и его мажоритарных кандидатов.