Հնդկաստանը կոչ է արել Ադրբեջանին հետ քաշել զորքերը Հայաստանի սահմաններից
Հնդկաստանը մտահոգությամբ է հետևում Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրադրությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը՝ ի պատասխան հայ-ադրբեջանական սահմանի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հարցումների:
«Ռազմական տեղաշարժերի միջոցով սահմանային խախտումները կարող են ապակայունացնել իրավիճակն ու հանգեցնել ռազմական գործողությունների վերսկսման: Հորդորում ենք խախտած կողմին անհապաղ հետ քաշել զինված ուժերն ու կասեցնել ցանկացած հետագա սադրանք»,- համաձայն նախարարության պաշտոնական կայքի՝  հայտարարել է խոսնակը:
Նա ընդգծել է, որ Հնդկաստանը մշտապես կողմ է արտահայտվել երկկողմ վեճերի խաղաղ կարգավորմանը՝ քաղաքական ու դիվանագիտական ճանապարհներով: «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր են տարածաշրջանային անվտանգության հեռանկարում»,- նշել է խոսնակը:

Индия призвала Азербайджан вывести свои войска с территории Армении
Индия обеспокоена ситуацией на армяно-азербайджанской границе. Как сообщает Арменпресс, об этом в ответ на запросы СМИ относительно ситуации на армяно-азербайджанской границе заявил пресс-секретарь МИД Индии.
“Нарушение границы в результате передвижения войск может дестабилизировать ситуацию и привести к возобновлению боевых действий. Мы призываем нарушившую сторону немедленно вывести свои вооруженные силы и прекратить любые дальнейшие провокации”, - ответил пресс-секретарь, согласно официальному сайту министерства.
Он подчеркнул, что Индия всегда выступала за мирное урегулирование двусторонних споров политическими и дипломатическими средствами. “Мир и стабильность в регионе Южного Кавказа необходимы для обеспечения региональной безопасности”, - сказал он.