Սիրիացի վարձկանների ցուցմունքների համաձայն` Ադրբեջանը վախի դեմ դեղահաբեր է բաժանել գրոհայիններին
Հայաստանում կալանավորված երկու սիրիացի վարձկանների ցուցմունքի համաձայն` Ադրբեջանի զինված ուժերը վախի դեմ դեղահաբեր են բաժանել գրոհայիններին Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների ժամանակ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
«Իրենք չեն խոստովանել, որ անձամբ օգտագործել են, բայց ցուցմունք են տալիս, որ այն անձինք, ովքեր վախի զգացում են ունեցել, իրենց ղեկավարի և Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից ասվել է, որ կան դեղահաբեր, որոնք վախի դեմ են։ Իրենք տեսել են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողը վարձկաններին բաժանում է համապատասխան դեղահաբեր։ Կալանավորված երկու վարձկանն էլ պնդում են, որ բաժանվել են այդպիսի դեղահաբեր»,- ասաց Վարդանյանը:
ԱԱԾ Քննչական դեպարտամենտի պետի տեղակալ Վազգեն Ավետիսյանը նշեց, որ այդ հանգամանքը քննության ընթացքում չի անտեսվել:
«Բացի նյութական ֆինանսավորումից վարձկաններին քաջալերելու համար, որպեսզի նրանք մասնակցեն ռազմական գործողություններին, նրանց որոշակի արգելված հոգեմետ նյութեր են տրամադրվել։ Երկու վարձկաններից վերցվել են մազի, մեզի, արյան նմուշներ, նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ, որպեսզի փորձաքննությամբ ունենանք այս հարցերի պատասխանները»,- ասաց Ավետիսյանը:

По показаниям сирийских наемников, Азербайджан раздавал боевикам психотропные вещества
Поддержи А1+!По показаниям двух сирийских наемников, задержанных в Армении, во время боевых действий против Арцаха вооруженные силы Азербайджана раздавали боевикам таблетки от страха. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 5 ноября заявил представитель СК Армении Рафаел Варданян.
«Они не признались, что лично употребляли эти таблетки, но в своих показаниях отметили, что людям, испытывающим страх, их лидер и военнослужащие вооруженных сил Азербайджана сказали, что есть таблетки от страха. Они сами видели, как военнослужащий ВС Азербайджана раздает наемникам соответствующие таблетки. Оба задержанных наемника утверждают, что такие таблетки раздавались», - сказал Варданян.
Заместитель начальника Следственного управления СНБ Вазген Аветисян отметил, что это обстоятельство не было проигнорировано в ходе следствия.
«Помимо денег, для поощрения наемников к участию в боевых действиях им давали запрещенные психотропные вещества. У двух наемников были взяты образцы волос, мочи и крови, назначены соответствующие экспертизы, чтобы мы могли получить ответы на эти вопросы», - сказал Аветисян.