Կան որոշ ապացույցներ Ադրբեջանում ՊԲ զինվորների մարմինների նկատմամբ ոտնձգությունների մասին.Արցախի ՄԻՊ (տեսանյութ)
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խոսել է Արցախի Հանրապետության զինծառայողների մարմինների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունների մասին: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց, որ արդեն բաց և փակ աղբյուրներից տեղեկություններ կան, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներքո գտնվում են Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների մարմիններ:
«Որոշ ապացույցներ կան, որ մեր զինծառայողների մարմինների նկատմամբ Ադրբեջանը որոշակի ոտնձգություններ է կատարել, որոնք խստագույնս արգելված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով: Իհարկե, երբ ավելի մանրամասն ապացույցներ ունենանք, կներկայացնենք»,- ասաց Բեգլարյանը:
Նրա խոսքով` միջազգային հանրության պատասխանատվությունն է բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել, որպեսզի կանխարգելվեն այդպիսի հնարավոր ոտնձգությունները և վայրագությունները:
«Եթե արձանագրվեն այդպիսի դեպքեր, ապա պետք է համապատասխան պատիժ սահմանվի նաև միջազգային հանրության կողմից»,- եզրափակեց Բեգլարյանը:

Есть доказательства посягательств ВС Азербайджана на тела военнослужащих АО Арцаха: Омбудсмен (видео)
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян рассказал о посягательствах военнослужащих Азербайджана в отношении тел военнослужащих Республики Арцах. В ходе пресс-конференции омбудсмен Арцаха отметил, что уже есть информация из открытых и закрытых источников о том, что тела некоторых военнослужащих Армии обороны Арцаха находятся у ВС Азербайджана.
«Есть доказательства того, что Азербайджан совершил определенные посягательства в отношении тел наших военнослужащих, что строго запрещено международным гуманитарным правом. Конечно, когда у нас появятся более подробные доказательства, мы их представим», - сказал Бегларян.
По его словам, международное сообщество обязано принять все возможные меры для предотвращения подобных посягательств и зверств.
«Если такие случаи будут зарегистрированы, то соответствующее наказание должно быть применено международным сообществом», - заключил Бегларян.
Напомним, что вечером 10 октября Защитник прав человека опубликовал второй промежуточный отчет о зверствах азербайджанцев против населения Арцаха, с содержанием которого можно ознакомиться по следующей ссылке: