Ագրեսիա սանձազերծած եռյակ դաշինքին միավորում են նաև պատերազմի վարման հանցավոր մեթոդները. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու թիրախավորման վերաբերյալ
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումը Արցախի Հանրապետության Շուշի քաղաքում գտնվող Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց հայկական եկեղեցու վրա: Հիշեցնում ենք ադրբեջանական կողմին, որ ժողովուրդների մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների, արվեստի ստեղծագործությունների և պաշտամունքի վայրերի դեմ ուղղված հարձակումը միջազգային պայմանագրային և սովորույթային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է, իսկ ռազմական գործողությունների ժամանակ մշակութային հուշարձանների ավերումը՝ ռազմական հանցագործություն:
Պատմական, մշակութային և կրոնական օբյեկտների կանխամտածված ավերումը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպություններին բնորոշ տխրահռչակ ձեռագիրն է: Բավական է հիշել թալիբների կողմից Բուդդայի Բամիանական արձանների ոչնչացումը, ինչպես նաև Սիրիայում ԻԼԻՊ-ի ահաբեկիչների կողմից Պալմիրայում հաղթական կամարի և Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու ավերումը:
Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու վրա հարձակումը ցուցադրում է, որ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիա սանձազերծած հանցավոր եռյակ դաշինքին՝ Ադրբեջանին, Թուրքիային և ահաբեկչական կազմակերպություններին միավորում են ոչ միայն ընդհանուր նպատակները, այլև արժեհամակարգը և ռազմական գործողությունների վարման հանցավոր մեթոդները:
Եվս մեկ անգամ նշում ենք, որ մշակութային ժառանգության պահպանումը մեծ նշանակություն ունի աշխարհի բոլոր ժողովուրդների համար, իսկ յուրաքանչյուր ժողովրդի մշակութային արժեքներին հասցվող վնասը ողջ մարդկության մշակութային ժառանգությանն է վնաս հանդիսանում։
Մշակութային և պատմական ժառանգության պաշտպանության մասին բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաների ընդունումից բացի, հարցը բարձրացվել է նաև ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մակարդակով, որը զինված հակամարտությունների համատեքստում հատկապես ահաբեկչական խմբավորումների կողմից մշակութային ժառանգության ոչնչացման անթույլատրելիության մասին իր բանաձևում (2347) կոչ է արել բոլոր պետություններին կոլեկտիվ և համակարգված պայքար մղել նման պրակտիկայի դեմ:
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից մարդասիրության և համամարդկային արժեքների բացահայտ ժխտման պայմաններում Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման, նրա հիմնարար իրավունքների իրացման, ինչպես նաև Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման առավել գործուն միջոցն է:

Тройственный союз агрессоров объединяют преступные методы ведения войны: МИД Арцаха
Поддержи А1+!Заявление МИД Республики Арцах относительно атаки Азербайджана на церковь Святого Всеспасителя в Шуши
Самым строжайшим образом осуждаем атаку вооруженных сил Азербайджана на армянскую церковь Святого Всеспасителя (Казанчецоц), находящуюся в городе Шуши Республики Арцах.
Напоминаем азербайджанской стороне, что превращение исторических памятников, произведений искусства или мест отправления культа, которые являются культурным или духовным наследием народов, в объект нападения, представляет собой серьезное нарушение как договорного, так и обычного международного гуманитарного права, а разрушение памятников культуры в ходе боевых действий - военное преступление.
Преднамеренное разрушение исторических, культурных и религиозных объектов являются характерным и печально известным почерком международных террористических организаций. Достаточно вспомнить разрушение Бамианских Статуй Будды талибами, а также уничтожение монументальной арки в Пальмире и армянской церкви Святых Мучеников в Дейр-эз-Зоре боевиками ИГИЛ в Сирии.
Атака на церковь Святого Всеспасителя в городе Шуши демонстрирует, что развязавший агрессию против Республики Арцах преступный тройственный союз Азербайджана, Турции и террористических организаций объединяют не только общие цели, но и система ценностей и преступные методы ведения боевых действий.
Вновь отмечаем, что сохранение культурного наследия имеет большое значение для всех народов мира, а ущерб, наносимый культурным ценностям каждого народа, является ущербом для культурного наследия всего человечества. Наряду с принятием многочисленных международных конвенций о защите культурного и исторического наследия, вопрос был также поднят на уровне Совета Безопасности ООН, который в своей резолюции (2347) о недопустимости уничтожения культурного наследия в контексте вооруженных конфликтов, особенно террористическими группами, призвал все государства вести коллективную и скоординированную борьбу против подобной практики.
Вновь подчеркиваем, что в условиях открытого отрицания Азербайджаном принципов гуманности и общечеловеческих ценностей международное признание независимости Республики Арцах является наиболее действенным способом обеспечения безопасности народа Арцах, реализации его фундаментальных прав, а также сохранения культурного наследия Арцаха.