ՀՀ քաղաքացիները կորոնավիրուսի շուրջ զարգացումների մասին (տեսանյութ)
Այնուամենայնիվ՝ քաղաքի փողոցներում շրջող սակավաթիվ մարդկանցից էլ փորձեցինք պարզել՝ հետևում են արդյո՞ք Առողջապահության նախարարության հորդորներին, պատրասվո՞ւմ են անհրաժեշտության դեպքում մեկուսանալ տներում։
Հարցված քաղաքացիների մեծ մասը, վստահեցրեց, որ հետևում են Առողջապահության նախարարության բոլոր հորդորներին։
Քաղաքացիներից ոմանք պնդեցին նաև, որ ինչ-ինչ կանոնների հետևելով չեն կարող խուսափել վիրուսից, բայց մտավախություններ չունեն։
«Տանը թոռնիկներ ունեմ, անհանգստացած եմ ամեն դեպքում»,-նշեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ քաղաքացի էլ հավելեց, որ առնվազն մեկ ամիս առաջ պետք էր անել այն քայլերը, որոնք այսօր են արվում։
Զգուշավոր էին հատկապես տանը մանկահասկ երեխաներ ունեցող քաղաքացիները։
Խանութների և սուպերմարկետների տարածքում խուճապային տրամադրությունները դեռևս նկատելի չեն։
«Ամենամեծ մարտահրավերը խուճապն է»,-նշեց քաղաքացիներից մեկը՝ հույս հայտնելով, որ միջազգային փորձը որպես օրինակ կծառայի վիրուսի դեմ պայքարելու համար։

Граждане РА о ситуации с коронавирусом (видео)
Тем не менее, у немногочисленных людей на улицах города мы попытались выяснить, следуют ли они призывам Министерства здравоохранения, готовятся ли при необходимости изолироваться в домах?
Большинство опрошенных граждан заверили, что следуют всем призывам Министерства здравоохранения.
Некоторые из граждан также утверждали, что следуя каким-то правилам невозможно избежать вируса, но у них нет опасений.
«У меня дома есть внуки, в любом случае беспокоюсь», - отметил один из граждан.
Другой гражданин добавил, что те шаги, которые предпринимаются сегодня, нужно было предпринять как минимум месяц назад.
Были осторожны в особенности те граждане, у которых дома маленькие дети.
На территории магазинов и супермаркетов панических настроений пока незаметно.
«Самый большой вызов – это паника», - отметил один из граждан, надеясь, что международный опыт послужит примером для борьбы с вирусом.