Ինչո՞ւ է «Կամք»-ը բոյկոտի կոչ անում (տեսանյութ)
«Մենք առանձին ուժ ենք ներկայացնում, ովքեր կոչ են անում հանրությանը բոյկոտել այս հակաօրինական, հակասահմանադրական գործընթացը»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Կամք» նախաձեռնության համակարգող խորհրդի անդամ Արթուր Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին։
«Կամք»-ը երեկվանից սկսել է բոյոկոտի ակտիվ քարոզչություն իրականացնել, մայրաքաղաքի փողոցներում նրանք զրուցում են քաղաքացիների հետ՝ բաժանելով նաև իրազեկման թերթիկներ։
Հարցին, թե ինչո՞ւ չեն միանում «Ոչ»-ի շտաբին, Ալեքսանյանն ասաց, որ «Ոչ»-ում այս պահին իրավական հանրույթի ներկայացուցիչներն են, ովքեր քարոզչությամբ չեն զբաղվում, քաղաքական հարցադրումներ չեն կատարում։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական փոփոխություններին, Ալեքսանյանն ասում է
«Լավից-վատից գործող Սահմանադրությանը մենք բոլորս ենթակա ենք և իրավունք չունենք այդ Սահմանադրությունը հակաօրինական միջոցներով խախտելու»։
Նրա պնդմամբ՝ Սահմանադրական դատարանը կայացած, անկախ մարմին է, որը պետական ժողովրդավարական համակարգում ձեռքբերում է, և չի կարելի այդ մարմի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնել։
«Նրանք, ովքեր ոտնձգություն կկատարեն մեր Սահմանադրության նկատմամբ, մենք նրանց ունենք հարցադրումներ»։
Ինչ վերաբերում է «Այո»-ի կողմից քարոզարշավը դադարեցնելուն, Ալեքսանյանն ասաց, որ իրենք պատրաստվում են ակտիվ քարոզչություն իրականցնել մինչև այն պահը, երբ կհայտարվի, որ հանրաքվեն չեղարկվում է։
«Բայց Սահմանդրության հետ կապված խնդիրը առկա կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հանրությանը չի ներկայացվել ճշմարտությունը՝ սահմանադրականության և Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ»։

Почему «Воля» призывает к бойкоту? (видео)
Поддержи А1+!«Мы представляем отдельную силу, которая призывает общественность бойкотировать этот противозаконный, антиконституционный процесс», - об этом в беседе с «А1+» отметил член координационного совета инициативы «Воля» Артур Алексанян, обратившись к референдуму по Конституционным реформам.
«Воля» со вчерашнего дня начала проводить активную агитацию бойкота, на столичных улицах они беседуют с гражданами, раздавая также информационные бюллетени.
На вопрос, почему они не присоединяются к штабу «Нет», Алексанян сказал, что в «Нет» на данный момент представители правовой общественности, которые не занимаются агитацией, не ставят политических вопросов.
Касательно Конституционных реформ, Алексанян говорит:
«Более-менее хорошо действующей Конституции все мы подчиняемся и не имеем права нарушать эту Конституцию противозаконными мерами».
Он утверждает: Конституционный суд – это состоявшийся, независимый орган, что является достижением в государственной демократической системе, и нельзя осуществлять посягательство по отношению к этому органу.
«Те, кто будет посягать на нашу Конституцию, у нас к ним есть вопросы».
Касательно прекращения агитационной кампании «Да», Алексанян сказал, что они собираются проводить активную агитацию до того момента, когда будет объявлено, что референдум отменяется.
«Но проблема, связанная с Конституцией, будет существовать столько времени, пока общественности не представлена истина относительно конституционности и Конституционного суда».