«Միակ հանրաքվեն է, որ բանի տեղ չի դնում Վենետիկի հանձնաժողովին»․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրաքվեն զուտ իրավական գործընթաց չէ, այն քաղաքական է, կարծում է քաղաքագետ Արմեն Բադալյանը։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ իշխանությունը այս հանրաքվեի ընթացքում ևս «սև ու սպիտակի» բաժանում է անում։
«Նորից շարժվում է մերժելու նույն կարգախոսով։ Դա նշանակում է, որ այս 2 տարիների ընթացքում ոչինչ չի արվել»։
Քաղաքագետը համարում է, որ 2018թ․-ից Հայաստանում կառուցվում է անձնիշխանական համակարգ․ «Հայաստանը որդեգրել է Բելառուսի կառավարման ուղին, բայց ի տարբերություն այնտեղի կիսանախագահական համակարգի՝ մեզ մոտ սուպերվարչապետական է։ Փորձ է արվում բոլոր անկախ կառույցները մեկ համակարգի մեջ տեղավորել, որոնք կսպասարկեն մեկ հոգու՝ այս դեպքում վարչապետի շահերը»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ ներկայիս համակարգը չի հանդուրժում անկախ մարմինների գոյությունը՝ ինչպիսին, օրինակ, Սահմանադրական դատարանն է։
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ այս հանրաքվեում «ոչ»-ը պոտենցիալ հաղթող է, եթե քարոզարշավը գրագետ տարվի, քանի որ «ոչ»-ի համար դրդապատճառներն ավելի ուժեղ են, քան «այո»-ի։
Բադալյանը ասում է, որ կայանալիք հանրաքվեն Եվրախորհրդի տարածքում աննախադեպ է, քանի որ միակն է, որ «բանի տեղ չի դնում Վենետիկի հանձնաժողովին»։
«Եվ եթե Եվրախորհուրդը որևէ բան չձեռնարկի, ապա հաջորդիվ մյուս երկրները ևս նման փորձեր կանեն»,-ասում է նա։
«Ա1+»-ի հարցին, արդյոք հանրաքվեն փո՞րձ է հետագա գործընթացների պատասխանատվությունր ժողովրդի վրա դնելու, քաղաքագետը պատասխանում է․
«Եթե ինչ-որ ժամանակ հետո նոր իշխանություն գա, ապա ներկայիս իշխանությանը դատի է տալու սահմանադրական կարգ տապալելու համար, ու էստեղ ժողովուրդը չի պատասխան տալու, այլ բոլոր այն պատգամավորները, ովքեր կողմ են քվեարկել»։

«Это – единственный референдум, который ни во что не ставит Венецианскую комиссию»: политолог (видео)
Референдум – это не чисто юридический процесс, это – политический процесс, считает политолог Армен Бадалян.
На встрече с журналистами н отметил, что власти и в процессе этого референдума производит деление на «черных и белых».
«Вновь движется с тем же лозунгом отрицания. Это значит, что за эти 2 года ничего не было сделано».
Политолог считает, что с 2018г. в Армении строится автократическая система: «Армения приняла белорусский путь правления, но в отличии от тамошней полупрезидентской системы, у нас суперпремьерская. Делается попытка вместить все независимые институты в одну систему, которая будет обслуживать интересы одного человека, в данном случае – премьер-министра»,- говорит он, добавляя, что нынешняя система не терпит существования независимых органов, каковым, к примеру, является Конституционный суд.
По убеждению политолога, на этом референдуме «нет» - потенциальный победитель, если агитационная кампания будет проводиться грамотно, поскольку мотивов для «нет» больше, чем для «да».
Бадалян говорит, что предстоящий референдум беспрецедентен на территории Совета Европы, поскольку является единственным, который «ни во что не ставит Венецианскую комиссию».
«И если Совет Европы ничего не предпримет, затем и другие страны будут совершать подобные попытки», - говорит он.
На вопрос «А1+», является ли референдум попыткой возложить на народ ответственность за дальнейшие процессы, политолог отвечает:
«Если когда-нибудь придет новая власть, она будет судить нынешнюю власть за свержение конституционного строя, и здесь будет отвечать не народ, а все те депутаты, которые проголосовали за».