Երկու վստահված անձի մահ է արձանագրվել․ պատգամավորը՝ Ադրբեջանում կայացած ընտրությունների մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախօրեին տեղի ունեցան Ադրբեջանի պատմության մեջ առաջին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։
Ընտրություններին անդրադառնալով, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության Տաթեւիկ Հայրապետյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ընտրական պատմությանը հավատարիմ՝ դրանք ընթացան կեղծիքներով, բռնություններով և ճնշումներով։
«Այս անգամ ավելի հեռուն գնացին, երկու վստահված անձի մահ է արձանագրվել։ Թեև երկուսի դեպքում էլ նշվում է սրտի կաթված, այնուամենայնիվ ընդդիմադիր ակտիվիստները արձանագրել են, որ երկուսն էլ ակտիվ կերպով տեղեկացրել են իշխող ուժի թեկնածուի օգտին արվող ընտրախախտումների մասին»։
Տաթևիկ Հայրապետյանի հավաստմամբ՝ երեկ ընդդիմադիր կայքերը և օգտատերերը արձանագրել են բազմաթիվ խախտումների մասին, կան բազմաթիվ տեսանյութեր հրապարակումների, լցոնումների, ոստիկանության միջամտությունների մասին։
«Այսօր կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական արդյունքները հրապարակվեցին, ըստ որոնց՝ իշխող ուժը 125 տեղից ստացել է 60-ը։ 45-ը բաժին է հասել անկախ պատգամավորներին, որոնք ևս իրականում իշխող ուժի ներկայացուցիչներ են, իշխանության ենթակա փոքր կուսակցություններ, 1-ական տեղ են շահել, միակ փոփոխությունը քաղբանտարկյալ Իլգար Մամեդովի ներկայացուցչի անցնելն է խորհրդարան, որը կարող է միակ ընդդիմադիրը դիտվել։ Թեև դրա հետ կապված էլ հարցականներ կան»։
Աժ պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանի ընդդիմադիր ուժերի կողմից կանխատեսումներ կան, որ տեղի են ունենալու արտահերթ նախագահական ընտրություններ, որով իշխանությունը կանցնի Մեհրիբան Ալիևային։
Անդրադառնալով Արցախում սպասվող ընտրություններին՝ Տաթևիկ Հայրապետյանը նշեց, որ Արցախում ժողովրդավար ազատ, արդար ընտրությունների անցկացումը շատ կարևոր է։
«Այն մեզ համար միջոց է բանակցային գործընթացի համատեքստում ներկայացնել, որ առանց Արցախի մասնակցության առաջընթաց չի կարող գրանցվել, և բոլոր ինստիտուտներով ավելի ժողովրդավար ընտրություններ են անցկացվում։ Իրականում ընտրախախտումների արձանագրումները միջազգային հարթակներում ցույց են տալիս այն հսկայական անջրպետը, որ առկա է Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի միջև։ Տեղյակ եք, որ Ադրբեջանի առաջարկին՝ Արցախը մասնակցի ընտրություններին, Արցախի կողմից ստացան պատասխան՝ եթե երաշխավորեն անվտանգություն, որպես դիտորդներ կկիսվեն իրենց փորձով և պատրաստ կլինեն դիտարկել ընտրությունները, քանի որ ունեն ընտրական պատմության փորձ»։
Անդրադառնալով Սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեի անցկացմանը՝ Տաթևիկ Հայրապետյանը նշեց, որ իրենք այս ձևով ընտրել են ամենաժողովրդավար ուղին․
«ՀՀ քաղաքացին իրավունք ունի իր որոշումը իրացնել, և մարդիկ փոքրացնում են խնդիրը Հրայր Թովմասյանի և մյուս դատավորների վերաբերյալ։ Գիտեք, որ ոչ վաղ անցյալում մեր մոտ էլ էին ընտրությունները կեղծվում, և դա ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ։ Հենց նույն Սահմանադրական դատարանը վավերացնում էր կեղծված ընտրությունները։ Սահմանադրական դատարանի հետ կապված պետք է դառնա հեղափոխության կարևոր երաշխիք, որ որևէ ուժ չփորձի ընտրություն կեղծի, և եթե գնա այդ ճանապարհով , հանդիպի անաչառ Սահմանադրական դատարանի գնահատականի։ Սա այն ուղին է, որ մենք տալիս ենք ՀՀ քաղաքացուն, և վստահ եմ՝ քաղաքացին անելու է իր քայլը»։
Դիտարկմանը, թե որքանո՞վ են քաղաքացիները իրազեկված ընտրություններին մասնակցելու համար, Տաթևիկ Հայրապետյանը նշեց, որ իրականացվելու են իրազեկող քարոզարշավներ։

Зафиксирована смерть двух доверенных лиц: депутат – о выборах в Азербайджане (видео)
Обратившись к выборам, депутат от фракции НС «Мой шаг» Татевик Айрапетян отметила, что будучи верными избирательной истории Азербайджана, они состоялись с фальсификациями, насилием и давлением.
«На этот раз пошли еще дальше, зафиксирована смерть двух доверенных лиц. Хотя в обоих случаях отмечается инсульт сердца, тем не менее, оппозиционные активисты зафиксировали, что оба активным образом сообщили об избирательных нарушениях, которые делаются в пользу кандидата от правящей силы».
По уверению Татевик Айрапетян, три оппозиционных сайта и пользователи зафиксировали многочисленные нарушения, есть многочисленные видеоматериалы о публикациях, дополнениях, вмешательствах полиции.
«Сегодня были опубликованы предварительные результаты центральной избирательной комиссии, согласно которым, правящая сила получила 60 из 125 мест. 45 достались независимым депутатам, которые также в действительности являются представителями правящей силы, подчиняющиеся власти небольшие партии, выиграли по 1-му месту, единственное изменение – прохождение в парламент представителя политзаключенного Ильгара Мамедова, который может рассматриваться в качестве единственного оппозиционера. В связи с этим также есть вопросы».
По словам депутата от НС, от оппозиционных сил Азербайджана есть прогнозы, что состоятся внеочередные президентские выборы, по которым во власть вступит Мегрибан Алиева.
Обратившись к ожидаемым в Арцахе выборам, Татевик Айрапетян отметила, что в Арцахе проведение демократических свободных, справедливых выборов очень важно.
«Это для нас является средством представить в контексте переговорного процесса, что без участия Арцаха не может быть зафиксирован прогресс, и по всем институтам проводятся более демократические выборы. В действительности констатация предвыборных нарушений на международных платформах показывает ту огромную пропасть, которая существует между Арменией, Арцахом и Азербайджаном. Вы знаете, что на предложение Азербайджана, чтобы в выборах участвовал Арцах, мы получили ответ из Арцаха: если гарантируют безопасность, чтобы наблюдатели не делились своим опытом и будут готовы рассматривать выборы, поскольку у них есть опыт избирательной истории».
Обратившись к проведению референдума Конституционной реформы, Татевик Айрапетян отметила, что они таким образом избрали самый демократический путь:
«Гражданин РА имеет право принять свое решение, и люди уменьшают проблему относительно Грайра Товмасяна и других судей. Знаете, что в недалеком прошлом и у нас фальсифицировались выборы, и это ни для кого не секрет. Тот же Конституционный суд ратифицировал фальсифицированные выборы. В связи с Конституцонным судом должно стать важной гарантией революции, чтобы никакая сила не пыталась фальсифицировать выборы, и если пойдет по этому пути, встретится с беспристрастной оценкой Конституционного суда. Это – тот путь, который мы даем гражданину РА, и уверен: гражданин сделает свой шаг».
На наблюдение, насколько граждане осведомлены для участия в выборах, Татевик Айрапетян отметила, что будут проводиться информационные агитационные кампании.