Ձեզանից գլուխ չեմ հանում․ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ «Լուսավոր Հայաստանին» (տեսանյութ)
«Նախ կարճ ակնարկ պարոն Բաբաջանյանին։ Պարո՛ն Բաբաջանյան, կարծում եմ՝ չարժե լինել Հռոմի Պապից ավելի կաթոլիկ և հեղափոխականից ավելի հեղափոխական, մնացածը հետո Ձեզ առանձին կբացատրեմ»,- Ազգային ժողովում ՍԴ դատավորների լիազորությունները դադարեցնող դրույթի հանրաքվեի օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ դիմելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանին։
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին՝ Ռուբինյանն ասաց, որ վերջինս, սկզբում լինելով Արդարադատության նախարար, մասնակցել է 2015 թվականին ընդունված Սահմանադրության նախագծմանը, ապա որպես Պետա-իրավական հանձնաժողովի նախագահ մասնակցել է դրանից բխող օրենսդրական ակտերի ընդունմանը, հետո ընտրվել է ՍԴ նախագահ ԱԺ-ի կողմից և ոչ թե ՍԴ դատավորների կողմից։
«Ի հեճուկս այն փաստի, որ ըստ իր երազած Սահմանադրության՝ նա պիտի ընտրվեր 6 տարով և ոչ թե Ազգային ժողովի կողմից, այլ՝ ՍԴ անդամների կողմից։ Այսինքն՝ գործ ունենք Սահմանադրության ոգու խախտման հետ։ Ավելին նշյալ անձը հետագայում արել է քաղաքական հայտարարություններ, և ՍԴ մյուս անդամները չեն կանխել և ոչինչ չեն արել ստեղծված իրավիճակը լուծելու համար և Սահմանադրության խախտված ոգին վերականգնելու համար»,- նշեց պատգամավորը։
Հետագայում, հանձնաժողովի նախագահի խոսքերով, կառավարությունը և ԱԺ-ն արել են քայլեր, որպեսզի լուծվի խնդիրը և արձանագրված է, որ այդ քայլերը եղել են օրինական և իրավական ընթացակարգերի պահպանմամբ, սակայն «մեկնված ձեռքը» չի սեղմվել։ Ըստ Ռուբինյանի՝ հիմա թե՛ քաղաքական, թե՛ իրավական, թե՛ ժողովրդավարական, թե՛ տրամաբանական տեսանկյունից ճիշտ լուծում է առաջադրվել, որը հանրաքվեն է։
Անդրադառնալով «Լուսավոր Հայաստան»-ին՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորն ասաց․ «Սիրելի՛ գործընկերներ, ես ձեզանից այդպես էլ գլուխ չհանեցի։ Ես ձեզանից գլուխ չէի հանում հեղափոխությունից առաջ, գլուխ չէի հանում հեղափոխության ժամանակ, գլուխ չէի հանում հեղափոխությունից հետո, գլուխ չեմ հանում հիմա»։
Ռուբինյանը Լուսավորականներին հստակ դիրքորոշում հայտնելու կոչ արեց․ «Ասե՛ք՝ «Ժողովուրդ ջա՛ն, մենք կարծում ենք, որ սխալ է, որ 7 անդամները փոփոխության արդյունքում, ներառյալ Հրայր Թովմասյանը, դադարեն լինել ՍԴ անդամներ», ասեք՝ «մենք էսպես ենք կարծում»։ Եվ ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ այդ դիրքորոշումը շատ ավելի հասկանալի և հարգված կլինի առնվազն իմ կողմից, քան մշտապես «վոկրուգ դա օկոլո»»։

Я ничего от вас не понимаю: Рубен Рубинян – «Светлой Армении» (видео)
«Сначала краткий намек господину Бабаджаняну. Господин Бабаджанян, думаю, не стоит быть большим католиком, чем Папа Римский и более революционным, чем революционер, остальное потом Вам объясню», - во время обсуждения законопроекта референдума по положению, прекращающему полномочия судей КС, в Национальном Собрании сказал председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям Рубен Рубинян, обратившись к депутату Арману Бабаджаняну.
Обратившись к председателю Конституционного суда Грайру Товмасяну, Рубинян сказал, что последний, сначала будучи министром юстиции, участвовал в проектировании Конституции, принятой в 2015 году, затем в качестве председателя Государственно-правовой комиссии участвовал в принятии вытекающих из нее законодательных актов, затем был избран  председателем КС Национальным собранием, а не судьями КС.
«Вопреки тому факту, что согласно Конституции его мечты, он должен был быть избран на 6 лет и не Национальным собранием, а членами КС. То есть, мы имеем дело с нарушением духа Конституции. Более того, указанное лицо в дальнейшем делал политические заявления, и остальные члены КС не предотвратили и ничего не сделали для того, чтобы разрешить сложившуюся ситуацию и восстановить нарушенный дух Конституции», - отметил депутат.
В дальнейшем, по словам председателя комиссии, правительство и НС сделали шаги, чтобы проблема решилась и отмечено, что эти шаги были законными и с соблюдением правовых процедур, однако «протянутую руку» не пожали. По словам Рубиняна, сейчас и с политической, и с правовой, и с демократической, и с логической точки зрения предложено правильно решение, а именно – референдум.
Обратившись к «Светлой Армении», депутат от фракции «Мой шаг» сказал: «Дорогие коллеги, я так от вас ничего не понял. Я не понимали ничего от вас до революции, не понимал во время революции, не понимал после революции, не понимаю сейчас».
Рубинян призвал представителей «Светлой Армении» заявить четкую позицию: «Скажите: «Дорогой народ, мы думаем, что неправильно, что 7 членов в результате изменения, включая Грайра Товмасяна, перестанут быть членами КС»,  скажите: «мы так считаем». И я уверяю вас, что эта позиция будет гораздо более понятной и уважаемой, как минимум, с моей стороны, чем постоянное «вокруг да около».