Իշխող ուժը ցանկանում է այս նախագծով ազատվել ՍԴ անցանկալի անձերից․ Գևորգ Պետրոսյան
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության 37 պատգամավորներ առաջարկում են փոփոխություն կատարել Սահմանադրության 213-րդ  հոդվածում։
Առաջարկվում է մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի և անդամների պաշտոնավարումը դադարեցնել։
Հիշեցնենք, որ միայն Վահե Գրիգորյանն ու Արման Դիլանյանն են ընտրվել ՍԴ դատավոր Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելուց 2018թ ապրիլից հետո։
«Ա1+»-ը նախաձեռնության վերաբերյալ փորձեց մեկնաբանություն ստանալ իշխող՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներից, սակայն նրանցից մի քանիսը հրաժարվեցին՝ պատճառաբանելով, որ այսօր չեն ցանկանում խոսել և վաղը՝ ԱԺ արտահերթ նիստին մեկնաբանություններ կտան։
Խորհրդարանական 2-րդ ուժը՝ «Բարգավաճ Հայաստան»-ը այս նախագծի վերաբերյալ դեռ քննարկում չի ունեցել։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Գևորգ Պետրոսյանը և ներկայացրեց իր անձնական կարծիքը։
Ըստ ԲՀԿ-ական պատգամավորի՝ իշխող ուժը ցանկանում է այս նախագծով ազատվել Սահմանադրական դատարանում անցանկալի անձերից, ինչը հակասում է Սահմանադրությանը։ Գևորգ Պետրոսյանը նշեց, որ Սահմանադրության 213-րդ  հոդվածն արդեն իրացվել է, քանի որ Սահմանադրության 7-րդ գլուխը ուժի մեջ է մտել 2018թ․ ապրիլին։
«213-րդ հոդվածն արդեն սպառվել է, և հիմա իրենք տեսնելով, որ այլ ճանապարհ չունեն, որ Սահմանադրական դատարանի անցանկալի դատավորներից ազատվեն, ընտրել են այս ճանապարհը։ Բայց այս ճանապարհն ապօրինի է։ Այստեղ կա հետադարձ ուժի նորմի խախտման վտանգ, որն անձի վիճակը վատթարացնող նորմ է, իսկ Սահմանադրության 73-րդ հոդվածի համաձայն՝ անձի վիճակը վատթարացնող նորմերը չեն կարող հետադարձ ուժ ունենալ ոչ մի պարագայում։ Բացի այդ, մենք բախվում ենք նաև աշխատանքից կամայականորեն ազատվելու արգելքի և՛ սահմանադրական, և՛ միջազգային իրավական ամրապնդում ստացած նորմերով»,-  մասնավորապես՝ ՀՀ Սահմանադրության 57-րդ հոդվածի, 1-ին մասի համակարգային մեկնաբանությունից բխում է, որ աշխատողը չի կարող աշխատանքից ազատվել կամայական կերպով։
Այդ դրույթն ավելի կոնկրետ արտացոլված է Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիայի հոդվածներից մեկում, որի համաձայն՝ արգելվում է անձին առանց պատճառի աշխատանքից ազատել»,- ասաց Գևորգ Պետրոսյանը։
ԲՀԿ-ական պատգամավորի դիտարկմամբ՝ իշխող խմբակցության անդամները նախագծում պարզապես հղում են արել արդեն իսկ իրացված դրույթի, և գրել են, որ  ՍԴ նախագահի և դատավորների պաշտոնավարումը դադարում է։
«Դա նշանակում է խախտել երաշխավորված աշխատանքի միջազգայանորեն ճանաչված իրավունքը, երաշխավորված աշխատանքի սահմանադրական ամրապնդում ստացած իրավունքը։ Ակնհայտ է, որ այս նախաձեռնությունը ծնվել է հավանաբար հրատապ ստացված ցուցումի  արդյունքում, որովհետև նախագիծն ԱԺ կայքում տեղադրվել էր որպես միանձնյա հեղինակային իրավունքի օբյեկտ՝ միայն Վահագն Հովակիմյանի կողմից, հետո իրենք երևի գլխի են գցել Հովակիմյանին, որ սա սահմանդրությամբ փոփոխություն կատարելու նախագիծ է, և պետք է երկու երրորդով ներկայացվի»,- ասաց նա՝ այդ որակելով անփույթ աշխատանք։
Գևորգ Պետրոսյանը համոզված է, որ «Իմ քայլի» նախաձեռնությունը հակասում է Սահմանադրության 168-րդ հոդվածին։
«Իրենք բախվելու են Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի, 1-ին մասի 2-րդ կետի հետ, որովհետև իրենց ամբողջ նպատակը Սահմանադրական դատարանին մեկուսացնելն է սահմանադրական գործընթացներից, որը հակասում է 168-րդ հոդվածին, իսկ այդ հոդվածը կարող է փոփոխվել միայն հանրաքվեի միջոցով։
Հետևաբար՝ իրենք ինչ էլ ընդունեն, վաղը, մյուս օրը ԱԺ-ն պատգամավորների ընդհանուր թվի մեկ հինգերրորդով, կարող են այդ ընդունվելիք փաթեթի սահմանադրականությունը վիճարկել Սահմանադրական դատարանում։ Անկեղծ ասած՝ ինձ ոչ թե ուրախացնում է, որ այսպիսի անհեռատես նախաձեռնությամբ է հանդես գալիս իշխանությունը, որ մենք չարախնդանք, այլ այստեղ ես սկսում եմ անհանգստանալ մեր երկրի հեղինակության մասին։ Այս ամեն ինչը տեսնում են դրսում»,- նկատեց Գևորգ Պետրոսյանը։

Правящая сила хочет этим проектом освободиться от нежелательных лиц в КС: Геворг Петросян
37 депутатов от фракции Национального собрания «Мой шаг» предлагают внести поправку в 213-ю статью Конституции.
Предлагается до вступления в силу 7-й главы Конституции прекратить пребывание в должности назначенного председателя и членов Конституционного суда.
Напомним, что только Вагэ Григорян и Арман Диланян были избраны судьями КС после вступления в силу 7-й главы Конституции в апреле 2018г.
«А1+» попытался получить комментарий об этой инициативе от депутатов правящей фракции «Мой шаг», однако некоторые из них отказались, мотивируя тем, что сегодня не хотят говорить и завтра – на внеочередном заседании КС – дадут комментарии.
2-я парламентская сила – «Процветающая Армения» пока не проводила обсуждения относительно  этого проекта. Об этом в беседе с «А1+» сказал Геворг Петросян и представил свое личное мнение.
По мнению депутата от ППА, правящая сила хочет посредством этого проекта освободиться от нежелательных лиц в Конституционном суде, что противоречит Конституции. Геворг Петросян отметил, что 213-я статья Конституции уже реализована, поскольку 7-я глава Конституции вступила в силу в апреле 2018г.
«213-я статья уже исчерпана, и сейчас они, видя, что у них нет иного пути, чтобы освободиться от нежелательных судей Конституционного суда, избрали этот путь. Но этот путь незаконный. Здесь есть опасность нарушения нормы обратной силы, которая является нормой, ухудшающей положение личности, а согласно 73-й статье Конституции, нормы, ухудшающие состояние личности, не могут иметь обратной силы ни в каком случае. Кроме того, мы сталкиваемся также с запретом на произвольное увольнение с работы – и по конституционным нормам, и по нормам, получившим международное правовое закрепление»,- в частности из системного комментария 1-й части 57-й статьи Конституции РА вытекает, что работник не может быть уволен произвольным образом.
Это положение более конкретно отражено в одной из статей Пересмотренной европейской социальной хартии, согласно которой, запрещается беспричинно увольнять человека с работы»,- сказал Геворг Петросян.
По наблюдению депутата от ППА, члены правящей партии в проекте просто сослались на уже реализованное положение, и написали, что пребывание в должности председателя и судей КС прекращается.
«Это значит нарушить международно признанное право на гарантированный труд, право, на гарантированный труд, получившее конституционное закрепление. Очевидно, что эта инициатива родилась вероятно в результате поспешно данного указания, потому что проект размещен на сайте КС как объект единоличного авторского права – только со стороны Ваагна Овакимяна, потом они наверное надоумили Овакимяна, что это – проект внесения поправок по конституции, и должен быть представлен двумя третьими»,- сказал он, квалифицируя это как небрежную работу.
Геворг Петросян убежден, что инициатива «Моего шага» противоречит 168-й статье Конституции.
«Они столкнутся со 2-м пунктом 1-й части 168-й статьи Конституции, потому что вся их цель – изолировать Конституционный суд от конституционных процессов, что противоречит 168-й статье, а эта статья может быть изменена только посредством референдума.
Следовательно, что бы они ни приняли, завтра, послезавтра, одной пятой общего числа депутатов  НС, могут оспорить конституционность этого принимаемого пакета в Конституционном суде. Откровенно говоря, меня не радует то, что власть выступает со столь недальновидной инициативой, чтобы мы злорадствовали, а я начинаю беспокоиться о престиже нашей страны. Все это видят за рубежом»,- отметил Геворг Петросян.