3cc2aff7-1557-1000x708-100-scale
«Մենք շարունակում ենք պնդել, որ մեր երկրի զարգացման լավագույն ձևը պառլամենտական կառավարման համակարգն է»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Ինչ վերաբերում է նախատեսվող Սահմանադրական փոփոխություններին, Մինասյանն ասում է՝ հաշվի առնելով դատական իշխանության հանդեպ այս աննախադեպ ճնշումները՝ հանգում ենք մեկ բանի․
«Եթե իրենց նպատակը սեփական քաղաքական հայացքներին համապատասխան դատական իշխանություն ձևավորելն է, սա ընդունելի չէ, եթե բազմաթիվ հարցեր, որոնք սահմանադրական կարգավորումների միջոցով կարիք ունեն հստակեցման, ավելի համակարգը առողջ դարձնելուն, անշուշտ մենք ինքներս էլ ենք պատրաստ դրան մասնակցելու»։
Մինասյանի գնահատմամբ՝ այսօրվա իշխանությունը արհամարհում է քաղաքական համակարգը․
«Իշխանության այս «ամեն ինչ գիտեմ» վարքագիծը ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է, չկա երկխոսություն, չկա առողջ բանավեճ, ուստի և ակնկալել, որ իշխանությունը սահմանադրական փոփոխություններում միայն ազնիվ նպատակ է հետապնդում, առնվազն այս պահին մշուշոտ է»։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, Մինասյանն ասում է․
«Մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի խախտումը դարձել է ամենօրյա վարքագիծ ԱԺ պատգամավորների, գործադիր իշխանության առանձին ներկայացուցիչների կողմից»։
Մինասյանն ասում է՝ բազմաթիվ նորմեր, որոնք ամրագրված են Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքում, Սահմանադրական դատարանի դատավորի համար նախատեսված էթիկական նորմերը պատգամավորները հաճախ վերածում են նորմատիվ այնպիսի բնույթի, որ իրենք են դառնում ՍԴ դատավորի դատավոր:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ քաղաքական մեծամասնությունն առաջնորդվում է ոչ թե իրավունքի գերակայությամբ, ոչ թե սահմանադրական նորմերի անմիջական  գործադրման պարտավարությունը ընկալելով, այլ սեփական  քաղաքական շահն առաջ տանելու մղումով․
«Ես չեմ էլ բացառում, որ ցանկացած փոփոխություն, առաջարկ, ինչպես նախընթաց ժամանակահատվածն է ցույց տալիս, ծնվում է  քաղաքական մեծամասնության առանձին ներկայացուցիչների մոտ՝ զուտ տվյալ պահին քաղաքական այս կամ այն շահը  սպասարկելու համար: Քաղաքական համակարգում իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը կարևոր համարելով՝ նշեմ, որ պառլամենտական կառավարման համակարգում տարանջատման սկզբունքի երաշխավորը ոչ թե չհիմնավորված հակադրություններն են, այլ ընդդիմության և իշխանության քաղաքական մեծամասնության հարաբերակցությունը, որ ապահովում է հակակշիռ»։
Անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի կողմից կողմից Նիկոլ Փաշինյանին գրիչ նվիրելու շուրջ ստեղծված աղմուկին՝  Մինասյանն ասաց՝ ամոթ  է համարում գրիչի  մակարդակի կամ ԱԺ փոխնախագահի մակարդակով արտաբերած «ցածրակարգ մոտեցումները»։
Նրա խոսքով՝ պատիվ չի բերում երկրի կառավարման համակարգում ներգրավված մարդկանց՝ այս մակարդակի զրույցները․
«Բայց այն, որ  գործող քաղաքական իշխանությունը՝ թե՛ գործադիր, թե՛ օրենսդիր մակարդակներում, ու նաև իրավապահ մարմինների միջոցով ակնհայտորեն, անթաքույց հարձակում են գործել դատական իշխանության վրա, սա վաղուց է հայտնի»:
Մինասյանի խոսքով՝ քաղաքական իշխանությունն ամեն գնով, իր խոսքով, նույնիսկ այս ցածրակարգ մակարդակի՝ գրիչ նվիրելուց սկսած, ավարտած գրկախառնությունների մեխանիզմներով, փորձ է անում ազատվել ՍԴ-ից․
«Եկել է ժամանակը և պահը, որ հայ հասարակությունը, քաղաքական ուժերը, բոլոր այն շարժումները, բոլոր այն ուժերը,  ում համար չափազանց կարևոր  են իրավական պետության  նվազագույն սկզբունքների պահպանումը, դեմ արտահայտվեն այս մոտեցումներին, կոնկրետ քաղաքական ակցիաներ պետք է իրականացվեն, պետք է զսպվի քաղաքական իշխանության ախորժակը, քաղաքական իշխանության անբացատրելի, հակաօրինական ախորժակը»:
Մինասյանն ասում է՝ ատելության, թշնամանքի, մեկը մյուսի դեմ հանելու սեփական ցանկությունն ամեն գնով ժողովրդի անվան տակ փաթեթավորելու իշխանության վարքագիծը տանելու է առճակատման․
«Օր առաջ հասարակության պատասխանատու քաղաքական, հանրային հատվածը պետք է միավորվի այս օրակարգի շուրջ՝ թույլ չտալու սահմանադրական կարգի հերթական տապալումը»։
«Ա1+»-ի հարցին, թե երբ խոսում է իշխանության տարբեր ճյուղերի տարանջատման սկզբունքի խախտման մասին, չի՞ կարծում, որ դատական համակարգում վերափոխումների, հանրության վստահության բարձրացման խնդիր կա, Մինասյանն ասաց՝ խնդիր կա, և իրենք առաջարկում են դատական իշխանության բարեփոխումների օրենսդրական և հանրային ռեսուրսների ներկայացում, քննարկում․
«Դա նշանակում է ողջամիտ, ողջախոհ քննարկումների միջոցով հասնել նախ և առաջ օրենսդրական կարգավորումների, ոչ թե անձնավորված, թիրախավորված  և հայոյախառն արտահայտություններով ճնշում գործադրելու միջոցով»։
Մինասյանն ասում է՝ այսօրվա իշխանությունը վաստակել է Քրեական օրենսգրքի բազմաթիվ հոդվածներ, վաղը իրենք պետք է այդ մեղադրանքներին բացատրություն  տան։

3cc2aff7-1557-1000x708-100-scale
«Мы продолжаем утверждать, что лучший способ развития нашей страны – парламентская система управления», - на созванной сегодня пресс-конференции заявил член ВО АРФД  Арцвик Минасян
Касательно Конституционных реформ Минасян говорит: учитывая эти беспрецедентные давления на конституционную власть, мы склоняемся к одному:
«Если их целью является формирование судебной власти в соответствии с собственными политическими взглядами, это неприемлемо, если многочисленные вопросы, которые нуждаются в уточнении посредством конституционного регулирования, чтобы сделать систему более здоровой, мы бесспорно сами готовы участвовать в этом».
По оценке Минасяна, сегодняшняя власть игнорирует политическую систему:
«Это поведение власти «я все знаю» - дорога, ведущая в никуда, нет диалога, нет здоровой дискуссии, следовательно ожидать, что власть в конституционных реформах преследует только честную цель – как минимум на данный момент туманно».
Касательно ситуации вокруг Конституционного суда Минасян говорит:
«Мы видим, что нарушение принципа разделения властей стало каждодневным поведением со стороны депутатов НС, отдельных представителей исполнительной власти».
Минасян говорит: многочисленные нормы, закрепленные в конституционном законе о Конституционном суде, этические нормы, предусмотренные для судьи Конституционного суда, депутаты часто превращают в такое нормативное явление, что они становятся судьей судьи КС.
По словам Арцвика Минасяна, политическое большинство руководимо не верховенством права, не восприятием обязанности непосредственного применения конституционных норм, а стремлением продвигать собственный политический интерес.
«Не исключаю, что любое изменение, предложение, а также предшествующий период времени показывает, рождается у отдельных представителей политического большинства исключительно для обслуживания того или иного политического интереса в данный момент. Считая важным принцип разделения властей в политической системе, отмечу, что в системе парламентского правления гарантом принципа разделения являются не необоснованные противопоставления, а соотношение оппозиции и политического большинства власти, которое обеспечивает баланс».
Обратившись к шуму вокруг дарения председателем КС Грайром Товмасяном ручки Николу Пашиняну, Минасян сказал, что считает постыдными «низкие подходы», высказанные на уровне ручки или на уровне вице-председателя НС.
По его словам, разговоры на этом уровне между людьми, вовлеченными в систему управления страной, не приносят чести:
«Но то, что действующая политическая власть – и на исполнительном, и на законодательном уровнях, также посредством правоохранительных органов явно, нескрываемо совершили нападение на судебную власть – это давно известно».
По словам Минасяна, политическая власть любой ценой, по его словам, даже механизмами этого нижайшего уровня – начиная с дарения ручки, заканчивая обьятьями, пытается освободиться от КС:
«Настало время и момент, чтобы армянское общество, политические силы, все те движения, все те силы, для которых чрезвычайно важно соблюдение минимальных принципов правового государства, высказались бы против этих подходов, должны проводиться конкретные политические акции, нужно сдержать аппетити политической власти, необьяснимый, незаконный аппетит политической власти».
Минасян говорит: поведение власти, когда собственное желание ненависти, вражды, настраивания одного против другого, любой ценой представляется под именем народа, приведет к столкновению:
«Как можно скорее ответственная политическая, общественная часть общества должна обьединиться вокруг этой повестки,чтобы не допустить очередное свержение конституционного порядка».
На вопрос «А1+», когда говорит о нарушении принципа разделения различных ветвей власти, не думает ли он, что в судебной системе есть задача реформ, повышения доверия общества, Минасян сказал: нет проблем, и они предлагают представление, обсуждение законодательных и общественных ресурсов  реформ судебной власти:
«Это означает посредством разумных обсуждений достичь в первую очередь законодательного регулирования, а не посредством оказания давления личностными, целенаправленными и смешанными с ругательствами выражениями».
Минасян говорит: сегодняшние власти заслужили множество статей Уголовного кодекса, завтра они должны будут дать разьяснения по этим обвинениям.
«Кто дал это право, чтобы полицейский сразу открыл дверь автомобиля и распластал человека по асфальту?»