Գրանցվել է 58045 հեռախոսազանգ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարարության քաղաքացիների բողոքների և դիմումների արագ արձագանքման բաժնում գրանցվել է 58045 հեռախոսազանգ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ (47301) աճել է մոտ 23%-ով:
Քաղաքացիների կողմից բարձրացված հարցերի գերակշիռ մասը (50822) տեղեկատվական բնույթ է կրել, մասնավորապես` հարցերը վերաբերել են անվճար բուժօգնության տրամադրման կարգին, առողջության առաջնային պահպանման օղակին, չարորակ հիվանդությունների պետական պատվերի շրջանակներում վիրահատական բուժմանը, սրտային վիրաբուժությանը, երեխաների բուժօգնությանը, ծննդօգնությանը, անվճար և արտոնյալ պայմաններով պոլիկլինիկայից դեղեր ձեռք բերելու կարգին, սոցիալական փաթեթի առողջապահական բաղադրիչին, ինչպես նաև զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների բուժօգնությանը:
Գրանցվել են նաև առողջապահության նախարարության իրավասության շրջանակներից դուրս հարցեր, ինչպես նաև` առողջապահական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ շնորհակալական (169) զանգեր:
Բողոքները, որոնք կազմում են գրանցված հեռախոսազանգերի գրեթե 3,7% (2163) նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 3,5%-ով:

Зарегистрировано 58045 телефонных звонков
В отделе быстрого реагирования на жалобы и заявления граждан Минздрава Армении зарегистрировано 58 045 звонков, которые по сравнению с тем же периодом прошлого года (47301) выросли на 23%.
Большая часть вопросов, задаваемых гражданами (50 822) носила информационный характер, в частности, вопросы касались порядка предоставления бесплатной медицинской помощи, первичного звена охраны здоровья, хирургического лечения злокачественных заболеваний в рамках государственного заказа, кардиохирургии, медицинской помощи детям, родовспоможения, порядка приобретения лекарств из поликлиники на бесплатных и льготных условиях, составляющих социального пакета здравоохранения, а также медицинской помощи, предоставляемий военнослужащим и членам их семей.
Были зарегистрированы и вопросы вне компетенции Министерства здравоохранения, а также звонки с благодарностями (169) в адрес реформ в сфере здравоохранения.
Жалобыы, составляющие почти 3,7% (2163) зарегистрированных телефонных звонков, по сравнению с тем же периодом прошлого года снизились на 3,5%.