Ամանորի ուժեղացված ծառայության արդյունքները (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 21-ից ոստիկանությունն անցավ ուժեղացված ծառայության։ Նպատակը նախատոնական ու տոնական օրերին քաղաքացիների և զբոսաշրջիկների անվտանգությունն ապահովելն էր։
Նախատոնական օրերին ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայողները, ճանապարհային ոստիկանները, ոստիկանության զորքերի ծառայողներն ու քրեական հետախույզները ուժեղացված ծառայության շրջանակներում մարդաշատ վայրերում, առևտրի կենտրոններում, շուկաներում ու հարակից վայրերում էին։
Տոնական օրերին, մասնավորապես Ամանորի գիշերը, ինչպես սպասվում էր, մեծ թվով զբոսաշրջիկներ ու քաղաքացիներ Հանրապետության հրապարակում էին։ Ոստիկանության գրեթե բոլոր ստորաբաժանումների ծառայողները հրապարակում, հարակից փողոցներում իրականացրին ուժեղացված ծառայություն։ Եվ ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ տոնական միջոցառման ընթացքում որևէ լուրջ միջադեպ կամ պատահար տեղի չունեցավ։
Հասարակական կարգի և քաղաքացիների անվտանգության պահպանմանը ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայողներից զատ, ներգրավված էին նաև ոստիկանության զորքերի, կրթահամալիրի և այլ ստորաբաժանումների ծառայողներ։ Հատուկ ծառայություն իրականացրին նաև ոստիկանության օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցները։
Այս օրերին ծանրաբեռնված էր նաև ճանապարհային ոստիկանների աշխատանքը։
Մայրաքաղաքում և մարզերում ճանապարհային ոստիկանները հայտնաբերեցին բազմաթիվ օրինախախտ վարորդների։ Հատուկ ուշադրության կենտրոնում էին ոչ սթափ վիճակում գտնվող, արագությունը գերազանցող և երթևեկության մյուս մասնակիցների նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորող վարորդները։
Հայտնաբերված բոլոր օրինախախտները ենթարկվեցին վարչական պատասխանատվության, որոշ դեպքերում էլ մեքենաները տեղափոխվեցին ճանապարհային ոստիկանության պահպանվող հատուկ տարածք։
Նախատոնական, տոնական ու հետտոնական օրերին ոստիկանության ծառայողները, մասնավորապես՝ քրեական հետախույզները, բացահայտեցին սպանության, ավազակային հարձակման, մարմնական վնասվածքների, ծեծի, նաև լռության կանոնների խախտման դեպքեր։
Ուժեղացված ծառայության ավարտից հետո էլ ոստիկանությունը շարունակելու է ողջ ծավալով իրականացնել օրենքով սաhմանված բոլոր գործառույթները՝ հասարակության ու քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար։

Результаты усиленного режима несения службы в связи с Новым годом (видео)
С 21 декабря Полиция перешла на усиленный режим несения службы. Цель — обеспечение безопасности наших граждан и туристов в предпраздничные и праздничные дни.
В канун Нового года сотрудники Патрульно-постовой службы, Дорожной полиции, служащие Войск полиции и сотрудники уголовного розыска в рамках усиленного режима несения службы побывали в общественных местах, торговых центрах, на рынках и прилегающих к ним территориях.
В праздничные дни, в частности в канун Нового года, как и ожидалось, на площади Республики были многочисленные туристы и граждане. На площади и прилегающих к ней улицах несли усиленную службу сотрудники почти со всех отделений Полиции. И можно с радостью констатировать, что в ходе проведенного на площади Республики торжественного мероприятия не произошло ни одного серьезного инцидента или несчастного случая.
Помимо служащих Патрульно-постовой службы, служащие Войск полиции, Образовательного комплекса и других подразделений также были вовлечены в охрану общественного порядка и обеспечении безопасности граждан. Сотрудники оперативных подразделений также несли специальную службу.
В эти дни с особой нагрузкой работали также служащие Дорожной полиции.
Дорожные полицейские в столице и марзах обнаружили многочисленных водителей-правонарушителей. В центре особого внимания были водители, которые управляли ТС в нетрезвом состоянии, превышали скорость и проявляли очевидное неуважение к другим участникам дорожного движения. Все правонарушители были привлечены к административной ответственности, а в некоторых случаях их транспортные средства были доставлены на специально охраняемую площадку Дорожной полиции.
В канун Нового года, в предпраздничные и праздничные дни сотрудники Полиции, в частности сотрудники уголовного розыска, раскрыли случаи убийства, разбойных нападений, причинения телесных повреждений, побоев, а также нарушения молчания.
Отметим, что по окончании усиленной службы также Полиция будет продолжать выполнять все отведенные ей законом функции по обеспечению безопасности граждан и общества.