«Մենք նվագախումբ ունենք, որ աշխարհի ոչ մի նվագախմբի «9։1» հաշվով չի պարտվի»․ Էդուարդ Թոփչյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը դեկտեմբերի 23-ին կմեկնի Չինաստան հյուրախաղերի։ Դեկտեմբերի 29-ից՝ հունվարի 9-ը ծրագրված են տաս համերգ իննը քաղաքներում, որոնց թվում՝ Շանհայի Մեծ թատրոնում և Պեկինի ազգային օպերայի թատրոնում։
Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանի խոսքով այս հյուրախաղերին աննախադեպ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել մեր պետությունը և հոգացել ճանապարհածախսը, սակայն էլ ավելի կարևոր է որ, հիմնական ծախսերն իր վրա է վերցրել հրավիրյալ կողմը։ Երբ հրավիրող կողմն է ֆինանսավորում սա խոսում է նվագախմբի հեղինակության մասին։
Նա ասում է, որ շատ է ուզում տեղափոխվել Գերմանիա, բայց գլխավոր նպատակ ունի և սա է նրան Հայաստանում պահողը։
«Մեր նվագախումբը ուզում եմ տեսնել աշխարհի լավագույն նվագախմբերի մեջ։ Ես «հիվանդ չեմ», որ ասեմ լավագույններից ենք, այդ «լեվլի» վրա չենք, սակայն մոտիկ ենք դրան։ Մենք նվագախումբ ունենք, որ աշխարհի ոչ մի նվագախմբի «9-1» հաշվով չի պարտվի»,- ասում է պարոն Թոփչյանը։

«У нас есть оркестр, который ни одному оркестру мира не проиграет со счетом “9:1”»: Эдуард Топчян (видео)
Поддержи А1+!Национальный филармонический оркестр Армении 23-го декабря отправится на гастроли в Китай. С 29-го декабря по 9-е января запланированы десять концертов в девяти городах, в том числе в Шанхайском Большом театре и в Пекинском Национальном оперном театре.
По словам художественного руководителя оркестра Эдуарда Топчяна, этим гастролям беспрецедентную финансовую помощь оказало наше государство и взяло на себя расходы на дорогу, однако гораздо важнее то, что основные расходы взяла на себя приглашающая сторона. Когда финансирует приглашающая сторона, это говорит об авторитете оркестра.
Он говорит, что очень хочет переехать в Германию, но у него есть главная цель и она держит его в Армении.
«Я хочу видеть наш оркестр среди лучших оркестров мира. Я “не больной”, чтобы сказать, что мы – одни из лучших, мы не на этом “левеле”, однако близки к нему. У нас есть оркестр, который ни одному оркестру мира не проиграет со счетом “9-1”», - говорит господин Топчян.