Նիկոլ Փաշինյանը ժամանեց Սանկտ Պետերբուրգ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանեց Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին։ Օդանավակայանում Նիկոլ Փաշինյանին ողջունեց Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, այնուհետև վարչապետին դիմավորեցին Լենինգրադի մարզի կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալ, Ֆինանսների կոմիտեի նախագահ Ռոման Մարկովը, Լենինգրադի մարզի կառավարության արտաքին կապերի կոմիտեի ղեկավարի առաջին տեղակալ Իննա Բիգոտսկայան, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նախ կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նեղ կազմով նիստին, ապա ընդլայնված ձևաչափով հանդիպումներին: Կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության արդի հարցերը, կներկայացվեն համագործակցության հետագա խորացմանն ու եվրասիական միասնական շուկայի գործունեության բարելավմանն ուղղված խնդիրները։
Նախատեսվում է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի 4 տարվա աշխատանքների արդյունքների ամփոփում և ԵԱՏՄ-ի՝ 2020թ.-ի նախագահության փոխանցում Բելառուսի Հանրապետությանը։
Սանկտ Պետերբուրգում Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին մասնակցելու է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպում նախատեսված չէ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից ի պատիվ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների կտրվի աշխատանքային ճաշ։ Նշենք, որ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նախորդ նիստը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 1-ին՝ Երևանում։

Никол Пашинян прибыл в Санкт-Петербург (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян прибыл в Санкт-Петербург для участия в Высшем Евразийском экономическом совете. В аэропорту Никола Пашиняна приветствовал чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Российской Федерации Вардан Тоганян, затем премьер-министра встретили первый заместитель главы правительства Ленинградской области, председатель Финансового комитета Роман Марков, первый заместитель главы Комитета по внешним связям правительства Ленинградской области Инна Бигоцкая, вице-премьер РА Мгер Григорян.
Никол Пашинян сначала примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в узком составе, затем во встречах в расширенном составе. Будут обсуждаться актуальные вопросы Евразийского экономического союза, будут представлены задачи, направленные на дальнейшее углубление сотрудничества и улучшение деятельности евразийского единого рынка.
Предусматривается также подведение итогов 4-летних работ Евразийской экономической комиссии и передача председательства в ЕЭАС в 2020г. Республике Беларусь.
В Санкт-Петербурге Никол Пашинян примет участие также в неофициальной встрече глав государств-участников СНГ, в которой также примет участие президент Азербайджана Ильхам Алиев. Встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана не предусмотрена.