ԵՄ-ն հայտնում է իր պատրաստակամությունը աջակցելու Կառավարության բոլոր ծրագրերին
Հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության օրակարգը՝ ուղղված արդարադատության ոլորտի ամբողջական բարեփոխմանը, ԵՄ-ն հայտնում է իր պատրաստակամությունը աջակցելու Կառավարության բոլոր ծրագրերին: Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքականության երկխոսությունը նպատակաուղղված է արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացման գործընթացի զարգացմանը` եվրոպական ստանդարտներին և ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան:
Շարունակելով 2018 թվականի սեպտեմբերին կայացած՝ Ռազմավարական քաղաքականության երկխոսության առաջին հանդիպման օրակարգը, այսօրվա հանդիպումը նվիրված էր վերջերս հրապարակված Դատաիրավական բարեփոխումների 2019-2023թթ. ռազմավարության նախագծի և 2019-2022թթ. Հակակոռուպցիոն ռազմավարության քննարկմանը: Երկխոսությունը նպաստելու է Ռազմավարությունից բխող գործողություններին ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող աջակցության շարունակականությանը, ինչպես նաև ԵՄ այն գործիքների համաձայնեցմանը, որոնք ուղղված կլինեն վերոնշյալ գործողությունների իրականացմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի, Գլխավոր դատախազության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը վերահաստատել է ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը` իրականացնելու արդարադատության և հակակոռուպցիոն բարեփոխումները, որոնք կդառնան արդարադատության ոլորտում Եվրոպական միության հետ բարձր մակարդակի երկխոսության և տեխնիկական մակարդակում ավելի արդյունավետ համագործակցության հիմքը: Նախարարը կարևորել է նաև համակարգված և գերակա գործողությունների կարևորությունը՝ փոխշահավետ արդյունքներ գրանցելու համար:
Անդրեա Վիկտորինը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցելու ՀՀ կառավարությանը արդարադատության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում, ինչը կնպաստի արդարադատության ոլորտի արդյունավետ կառավարմանը և ներդրումային միջավայրի զարգացմանը:
Վասիլիս Մարագոսը ողջունել է արդարադատության համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացմանն ուղղված Կառավարության ջանքերը և ընդգծել, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերի և համապատասխան մարմինների ակտիվ ներգրավվածությունը կնպաստի բարեփոխումների ծրագիրն ուղղորդելու և իրականացնելու գործընթացին և կօգնի Հայաստանի քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքներ գրանցելու համար:
Երկխոսությունը նաև միջոց է՝ հետագա բարեփոխումների և դրանց վերջնականացման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին, գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներին և Հայաստանի միջազգային հանրությանը  ներգրավելու համար:

ЕС выражает свою готовность поддержать все программы Правительства
Учитывая амбициозную повестку правительства Армении, направленную на всеобъемлющее реформирование сферы юстиции, ЕС выражает готовность содействовать усилиям правительства. Об этом Арменпресс сообщили в Делегации ЕС в Армении.
“Диалог стратегической политики ЕС - Армения относительно реформ в сфере юстиции нацелен на разработку реформ в сфере юстиции в соответствии с европейскими стандартами и обязательствами, взятыми на себя ЕС и Арменией в соответствии с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Продолжая повестку первой встречи по диалогу стратегической политики, состоявшейся в сентябре 2018 года, сегодняшняя встреча была посвящена недавно опубликованной “Программе проекта стратегии судебно-правовых реформ на 2019 - 2023 годы” и обсуждению Антикоррупционной программы на 2019 - 2022 гг. Диалог способствовал обеспечению взаимной связи между мероприятиями, вытекающими из стратегий и предоставляемой ЕС поддержкой, а также согласованию тех инструментов ЕС, которые будут направлены на осуществление вышеуказанных действий.
Во встрече приняли участие министр юстиции РА Рустам Бадасян, руководитель делегации Европейского союза в Армении Андреа Викторин, руководитель отдела по вопросам партнерства с Арменией Генерального директората по вопросам соседства и переговоров по расширению Европейской комиссии Василис Марагос, а также представители Высшего судебного совета, Генеральной прокуратуры, офиса Защитника прав человека, а также организаций гражданского общества.
Министр юстиции Рустам Бадасян подтвердил твердое обязательство правительства Армении осуществить реформы правосудия и антикоррупционные реформы, которые станут панелью диалога высокого уровня с Европейским союзом в сфере юстиции и основой для более эффективного сотрудничества на техническом уровне. Министр также отметил важное значение скоординированных и приоритетных действий для достижения взаимовыгодных результатов.
Андреа Викторин еще раз подчеркнула, что Европейский союз готов содействовать правительству Армении в осуществлении реформ в сфере правосудия и борьбе с коррупцией, что будет способствовать эффективному управлению сферой правосудия и развитию инвестиционной среды.
Василис Марагос приветствовал усилия правительства по повышению доверия общества к системе правосудия и подчеркнул, что активная вовлеченность всех заинтересованных сторон и соответствующих органов будет способствовать процессу направления и реализации программы реформ и поможет гражданам Армении достичь ощутимых результатов.
Диалог также послужил платформой для вовлечения организаций гражданского общества, представителей бизнес - сферы и международного сообщества Армении в процесс формирования реформ и окончательной реализации их дальнейших направлений”, - говорится в сообщении Делегации ЕС в Армении.