Վերաքննիչ դատարանը՝ Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների իրավունքների մասին
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացականյանի նախագահությամբ այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին մերժել է Գլխավոր դատախազության բողոքը քննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման գործով առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հաստատված փաստ էր համարել Ռոբերտ Քոչարյանին վերագրվող Սամանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքը։ Առաջին ատյանի դատարանը գտել էր, որ այդպիսով խախտվել է Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Բացի այդ, Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մխիթարյանի նախագահությամբ, այսօր մերժել է Գլխավոր դատախազության մեկ այլ բողոք՝ հաստատելով, որ խախտվել է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամետը ավելի վաղ հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ Սեդրակ Քոչարյանը հանցագործություններ է կատարել։ Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր պաշտպանների բողոքն այս հայտարարությունների դեմ։

Апелляционный суд о правах Роберта и Седрака Кочарянов
Поддержи А1+!Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Андраника Мнацаканяна 2 сентября отклонил апелляцию Генеральной прокуратуры на решение суда первой инстанции по делу о нарушении главой ССС презумпции невиновности второго президента Армении - Роберта Кочаряна.
Об этом сообщает адвокатская команда Кочаряна. Ранее начальник ССР Сасун Хачатрян обвинение в свержении конституционного строя, приписываемого Роберту Кочаряну назвал утвержденным фактом. Суд первой инстанции посчитал, что тем самым нарушена презумпция невиновности Роберта Кочаряна.
Кроме того, Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна отклонил еще одну жалобу Генпрокуратуры, подтвердив, что нарушена также презумпция невиновности сына Роберта Кочаряна Седрака Кочаряна.
Ранее Следственный департамент СНБ распространил сообщение, согласно которому Седрак Кочарян совершил преступления. Суд первой инстанции удовлетворил жалобу защитников на эти заявления.