«Մենք իր ընկերներով այդ գումարները հավաքում ենք»․ Արմեն Աշոտյանը` վարորդի ձերբակալության մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Որտեղ որ սխալ է եղել, այդ գումարները պատրաստ ենք փոխհատուցել», - «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով իր վարորդ Արամ Բարսեղյանի ձերբակալությանը, նշեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Մենք իր ընկերներով այդ գումարները հավաքում ենք՝ խնդիր չէ։ Մեր ընկերոջ ազատության համար հարուցված քրեական գործով վնասի ապացուցման պարագայում գումարների վերականգնման համար ամեն ինչ կանենք։ Բայց դա չի ենթադրում ձերբակալություն։ Նման գործերով ձերբակալություններ չեն լինում»,- հավելեց նախկին պատգամավորը։
Անդրադառնալով այսօր համացանցում տարածված 2017-ի սեպտեմբերին Բաքվում կայացած Եվրոպական համաժողովից լուսանկարին, որտեղ Հայաստանի պատվիրակության անդամների մեջ երևում են Մանե Թանդիլյանը, ինչպես նաեւ Արմեն Աշոտյանի վարորդ Արամ Բարսեղյանը, նախկին պատգամավորն ասաց՝ Արամն այնտեղ էր որպես իր օգնական։
«Իշխանությունը քրեական հետապնդման է ենթարկում ինձ հետ կապ ունեցող մարդկանց, հարազատներին, բարեկամներին, քաղաքական ձերբակալություններ է անում, իսկ իշխանական քարոզիչները փորձում են, այսպես ասած, «կեղտ բռնել» իմ ու իմ ընկերոջ վրա։ Արամ Բարսեղյանի անունն ի սկբանե հաղորդագրության մեջ եղել է, բոլոր ռեպորտաժներում եղել է։ Նա Հայաստանը չի ներկայացրել այնտեղ, այլ եղել է պատվիրակության անդամ» ։
Ըստ Աշոտյանի՝ զարմանալի է, որ 2017-ի սեպտեմբերի 21-ից 23-ը Բաքու կատարած իրենց այցը, որը մաքսիմալ լուսաբանվել է այդ օրերին, 2 տարի անց դառնում է, ինչպես ինքն է նշում, «իշխանական քարոզիչների բերանի ծամոն»։
«Էնպես չէ, որ Բաքու գնալու հերթ էր, ես էլ այդ հերթի մեջ իմ ընկերոջը առաջ եմ գցել ու տարել եմ ծովափ՝ հանգստանալու։ Արամը շատ կարևոր աշխատանք է կատարել»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում վատնման եղանակով խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակությանն օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալվել է Արամ Բարսեղյանը:

«Мы, его друзья, собираем эти деньги»: Армен Ашотян об аресте водителя
«Там где произошла ошибка, мы готовы перечислить эти деньги», - в беседе с «А1+», обратившись к аресту своего водителя Арама Барсегяна, отметил вице-председатель РПА Армен Ашотян.
«Мы, его друзья, собираем эти деньги – не проблема. Для свободы нашего друга в случае доказательства ущерба по возбужденному уголовному делу, мы сделаем все для восстановления денег. Но это не предполагает ареста. По подобным делам арестов не бывает»,- добавил бывший депутат.
Обратившись к распространенной сегодня в интернете фотографии из Европейского форума в Баку в сентябре 2017 года, где среди членов Армянской делегации видны Мане Тандилян, а также водитель Армена Ашотяна Арам Барсегян, бывший депутат сказал: Арам там был в качестве его помощника.
«Власти подвергают уголовному преследованию связанных со мною людей, близких, родственников, производят политические аресты, а пропагандисты от власти пытаются, так сказать, “ловить грязь” на мне и моем друге. Имя Арама Барсегяна изначально было в сообщении, было во всех репортажах. Он не представлял там Армению, а был членом делегации».
По словам Ашотяна, удивительно, что их визит в Баку 21-23 сентября 2017 года, который максимально освещался в те дни, через 2 года становится, как он отмечает, “жевательной резинкой во рту пропагандистов от власти”.
«Не то чтобы очередь стояла на то, чтобы поехать в Баку, и я в этой очереди протолкнул своего друга и повез на пляж отдыхать. Арам выполнил очень важную работу».
Напомним, что  в рамках расследуемого в Специальной следственной службе РА уголовного дела по подозрению в пособничестве хищению имущества в крупном и особо крупном размерах арестован Арам Барсегян.