Հանրության մի ստվար մասը պատրաստ է առողջության ապահովագրության համակարգի նեդրմանը. նախարար
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում ամփոփել է օրեր առաջ իր տեղադրած հարցման արդյունքները։
Հիշեցնենք, որ նախարարը հետեւյալ հարցումն էր ձեւակերպել.
«Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանում առողջության համապարփակ պետական ապահովագրության համակարգի ներդրմանը, որն աշխատող բնակչությունից կպահանջի որոշակի ամսական վճարումներ աշխատավարձի 3-5% չափով՝ ի հավելումն եկամտահարկի, կընդգրկի տարիքային բոլոր խմբերը և կներառի պոլիկլինիկական, շտապ և հիվանդանոցային բուժսպասարկման հիմնական ծավալը և անվճար դեղորայք` մի շարք հիվանդությունների տնային պայմաններում բուժման համար»։ Պատասխանի տարբերակներն էին՝ դրական, բացասական։
Այժմ նախարարը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Քանի որ քվեարկությունը ամփոփվեց, կարող ենք արձանագրել, որ հանրության մի ստվար մասը պատրաստ է առողջության ապահովագրության համակարգի նեդրմանը, ինչը տեղի կունենա մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում:
Կուզենամ անպայման ֆիքսենք, որ այն մեր քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված համակարգ է, և ոչ թե ֆինանսական համակարգ, ինչպիսին կամավոր ապահովագրությունն է։ Այն ապահովելու է այսպես կոչված աղետալի առողջապահական ծախսերի (catastrophic health expenditures) վերացումը համակարգում ներգրավված բոլոր անձանց համար, որոնք դեպքերի մի մասում բերում էին ընտանիքների աղքատացման։ Նոր համակարգի ներդրման ժամանակ այսօր գործող բոլոր պետական երաշխիքները մնալու են ուժի մեջ։
Մոտակա ամիսներին նաև կներկայացնենք առողջության ապահովագրության հայեցակարգը հանրային լայն քննարկումների համար»:
Հիշեցնենք նաեւ, որ այս թեմայով «Ա1+»-ը եւս քաղաքացիների շրջանում հարցում էր անցկացրել, պարզելու համար, թե ինչ կարծիքի են նրան նախարարի հարցման վերաբերյալ։

Значительная часть общества готова к внедрению системы страхования здравоохранения: Министр
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в фейсбук подвел итоги опроса, который он разместил несколько дней назад.
Напомним, что министр сформулировал следующий опрос:
«Как вы относитесь к внедрению всеобщей государственной системы страхования здоровья в Армении, которая потребует от работующего населения некоторые ежемесяюные выплаты в размере 3-5% зарплаты, в дополнение к подоходному налогу, охватит все возрастные группи и включит основной обьем поликлинического, скорого и больничного медобслуживания и бесплатные медикаменты для лечения ряда заболеваний в домашних условиях». Вариантами ответа были: положительно, отрицательно.
Сейчас министр написал на своей странице в Фейсбук:
«Поскольку голосование было завершено, можем отметить, что огромная часть населения готова к внедрению системы страхования здоровья, что произойдет в течение нескольких ближайших лет.
Хочу обязательно отметить, что это – система, направленная на социальную защищенность наших граждан, а не финансовая система, каковым является добровольное страхование. Она обеспечит устранения так называемых катастрофических здравоохранительных расходов (catastrophic health expenditures) для всех лиц, включенных в систему, которые в части происшествий приносили к обеднению семей. При внедрении новой системы все действующие сегодня государственные гарантии останутся в силе. В ближайшие месяцы мы также представим концепцию страхования здравоохранения для широких общественных обсуждений».
Также отметим, что на эту тему «А1+» также провел опрос среди граждан, чтобы выяснить, что они думают об опросе министра.