Արմեն Սարգսյանն այցելել է Բելառուսի պետական համալսարան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքային այցով Բելառուսի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Բելառուսի Հանրապետության կրթության նախարար Իգոր Կարպենկոյի ուղեկցությամբ այցելել է Բելառուսի պետական համալսարան, հանդիպել բուհի ղեկավարության հետ։
Նախարար Իգոր Կարպենկոն նախագահ Սարգսյանին տեղեկություններ է ներկայացրել Հայաստանի հետ կրթության և գիտության ոլորտներում ձևավորված համագործակցության մասին՝ նշելով, որ բելառուսական կողմը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առավել խորացնել կապերը նշված բնագավառներում։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկու երկրները գիտության, կրթության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն։ Նշելով, որ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը արագ տեմպով զարգանում է՝ Հանրապետության նախագահը նկատել է, որ տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում Բելառուսի փորձը կարող է հետաքրքիր ու օգտակար լինել։ «Այսօր ես այցելեցի Բարձր տեխնոլոգիաների պարկ, որը բավականին տպավորիչ էր։ Մեր ապագան կապված է նոր տեխնոլոգիաների հետ, իսկ տեխնոլոգիաները՝ կրթության։ Գիտության ու տեխնոլոգիաների զարգացումն առանց կրթության չի կարող լինել»,-ասել է նախագահը։
Նշելով, որ ամբողջությամբ սատարում է երկու երկրների կրթական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը, Արմեն Սարգսյանը խոսել է նաև նախագահական նախաձեռնությունների, մասնավորապես գիտական, ինժեներական և տեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության մասին և նշել, որ ուրախ կլինի այդ ձևաչափում նույնպես համագործակցել բելառուսական ընկերությունների հետ։
Համալսարանի պրոռեկտոր, ակադեմիկոս Օլեգ Իվաշկևիչն այնուհետև ներկայացրել է համալսարանի՝ գիտակրթական և տեխնոլոգիական ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումներն ու իրականացվող ծրագրերը։

Армен Саркисян посетил Белорусский государственный университет
Поддержи А1+!Находящийся с рабочим визитом в Беларуси президент Республики Армения Армен Саркисян в сопровождении министра образования Беларуси Игоря Карпенко 1 июля посетил Белорусский государственный университет, встретился с руководством университета.
Министр Игорь Карпенко представил президенту Саркисяну информацию о сотрудничестве в области образования и науки, отметив, что белорусская сторона заинтересована в углублении отношений с Арменией в указанных сферах.
Президент Армен Саркисян подчеркнул, что у двух стран есть большой потенциал для сотрудничества в сферах науки, образования и технологий. Отметив, что IT-сектор Армении стремительно развивается, президент отметил, что белорусский опыт развития технологий может быть интересным и полезным. «Сегодня я посетил Парк высоких технологий, который был довольно впечатляющим. Наше будущее связано с новыми технологиями и технологиями в образовании. Развитие науки и техники не может быть без образования», - сказал президент.
Отметив, что он полностью поддерживает сотрудничество между учебными заведениями двух стран, Армен Саркисян также рассказал об инициативах президента Армении, а именно об инициативе ATOM (Advanced Tomorrow) по научно-техническому и технологическому развитию, и отметил, что будет рад сотрудничеству с белорусскими компаниями в этом формате.
Затем проректор БГУ, академик Олег Ивашкевич рассказал о достижениях и программах, реализуемых в университете, научной, образовательной и технологической сферах.