Օրացույց. 1-ը հուլիսի. ընդհատակից ինքնակամ գլխավոր դատախազություն ներկայացավ Նիկոլ Փաշինյանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1995-ի հուլիսի 1-ին Ստեփանավանում կայացավ Հայաստանի եւ Վրաստանի վարչապետներ Բագրատյանի եւ Պացացիայի ղեկավարած պատվիրակությունների հանդիպումը, որի նպատակը մաքսային խնդիրների, նաեւ՝ Վրաստանի տարածքով Հայաստան հասնող գազի տարանցման սակագնի կարգավորումն էր։
1999-ի այս օրը Հայաստանի խորհրդարանում Արցախի պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանի թիմ համարվող «Իրավունք եւ միաբանության» ներկայացուցիչը հերքում էր կարծիքները, թե ԼՂՀ վարչապետ Ժիրայր Պողոսյանի պաշտոնանկմամբ թուլանալու է Բաբայանի ազդեցությունը։
2001թ հուլիսի 1-ին հնաբնակ երեւանցիները թթի տոնն են նշում՝ համոզված, որ Երեւանում տնկված առաջին ծառը թթենի է եղել։
2005-ի հուլիսի 1-ից մեր երկրում սկսեց գործել բջջային կապի 2-րդ օպերատորը։
2009 թ. հուլիսի 1-ին ինքնակամ գլխավոր դատախազություն ներկայացավ 2008թ մարտի 1-ի դեպքերից հետո հետախուզման մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա կալանավորվեց եւ տեղափոխվեց «Երեւան-կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։
2010-ի հուլիսի 1-ին Երեւանի երկաթգծի կայարանը ներկայացավ նորովի՝ վերանորոգված սրահով, երկու սպասասրահով, ուղերթների մասին տեղեկացնող էլեկտրոնային էկրանով։ 2011-ի հուլիսի 1-ին «Արժանապատիվ տրանսպորտ» ֆեյսբուքյան խումբը քաղաքային իշխանություններից պահանջում էր տրանսպորտի ամբողջական չվացուցակը՝ մոնիտորինգ իրականացնելու նպատակով։ 2011-ի նույն այս օրվանից Երեւանի մետրոպոլիտենում ժետոնը թանկացավ՝ 50-ից դառնալով 100 դրամ։

Календарь: 1-е июля: из подполья добровольно явился в генеральную прокуратуру Никол Пашинян (видео)
Поддержи А1+!1-го июля 1995 года в Степанаване состоялась встреча делегаций во главе с премьер-министрами Армении и Грузии Багратяном и Пацацей, целью которой было урегулирование таможенных проблем, а также тарифа на транзит газа, поступавшего в Армению по территории Грузии.
В этот день 1999 года в парламенте Армении представитель «Права и единства», считающегося командой министра обороны Арцаха Самвела Бабаяна, опровергает мнения о том, что отставка премьер-министра НКР Жирайра Погосяна ослабит влияние Бабаяна.
1-го июля 2001г. старые ереванцы отмечали праздник туты, будучи уверенными, что первым деревом, посаженным в Ереване, было тутовое дерево.
С 1-го июля 2005 года в нашей стране начал действовать 2-й оператор сотовой связи.
1-го июля 2009г. в генеральную прокуратуру добровольно явился находившийся в розыске после событий 1-го марта 2008 года Никол Пашинян. Он был арестован и перемещен в уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-кентрон».
1-го июля 2010 года Ереванская железнодорожная станция предстала по-новому, с отремонтированным залом, двумя залами ожиданий, электронным экраном, информирующем о рейсах. 1-го июля 2011 года фейсбук-группа «Достойный транспорт» требовала от городских властей полное расписание транспорта с целью проведения мониторинга. С того же дня 2011 года подорожал жетон Ереванского метрополитена – от 50 до 100 драм.