Օրացույց. 28-ը մայիսի. Մարտի 1-ի վկաները հրաժարվում են իրենց նախաքննական ցուցմունքներից (տեսանյութ)
1996-ի մայիսի 28-ին Պետական տոների մասին օրենքի ընդունումից հետո առաջին անգամ Հայաստանը նշում էր Առաջին Հանրապետության անկախության օրը։
1998-ի մայիսի 28-ին առաջին հանրապետության վարչապետ Արամ Մանուկյանի դուստրը՝ Սեդա Մանուկյանը հիշում է, թե ինչպես էին խորհրդային անվտանգության գործակալները մորը ստիպում լրտեսել Սփյուռքում գործող Դաշնակցության գործիչներին։ Մայրը չի համաձայնվել։
2001-ի մայիսի 28-ին Սարդարապատում պետության առաջին դեմքերն իմաստավորում են առաջին հանրապետության երկու տարին։ Ռոբերտ Քոչարյան ասում է, որ անկախանալու ձգտումը ձեւավորվել է առաջին հանրապետության տարիներին։ Երրորդ հանրապետությունն, ըստ Քոչարյանի, անկախությունից 10 տարի հետո էլ դեռ կայանալու տեղ ունի։
2007-ի մարտի 27-ի լույս 28-ի գիշերը հրդեհվում է ՀԺԿ-ի Ալավերդու տարածքային կազմակերպության քարտուղարի բնակարանի դուռը։ «Բերել են դիտավորյալ պակրիշկա են դրել, վառել են, սալյարկա են լցրել դռանս վրա, վառել են», - ասում է Լարիսա Փարեմուզյանը, ով մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված թեկնածու էր թիվ 31 ընտրատարածքում:
2008-ի այս օրը Սարդարապատում Երրորդ Հանրապետության առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր կողմնակիցներին կոչ է անում կանգնել մինչեւ վերջ։ «Չպիտի հոգնեք։ Պետք է պայքարեք այնքան ժամանակ, մինչեւ հասնեք նպատակին: Սա իմ խնդիրը չէ: Բացարձակապես իմ խնդիրը չէ, ինձ համար չէ: Ինչ որ անելու եք, ձեր երեխաների համար եք անելու: Եթե այս գիտակցությունը չունեցաք, մենք շատ փորձանքների կգանք… Կանգնեք մինչեւ վերջ»,-կողմնակիցներին հորդորեց Տեր-Պետրոսյանը։
2009-ի այս օրը մարտի 1-ի գործը քննող դատարանն անելանելի դրության մեջ է՝ բոլոր վկաները հրաժարվում են իրենց նախաքննական ցուցմունքներից։ Մեղադրող կողմը միջնորդում է դադարեցնել վկաների քննությունը։

Календарь: 28-е мая: Свидетели 1-го Марта отказываются от своих показаний на предварительном расследовании (видео)
Поддержи А1+!28-го мая 1996 года после принятия Закона о государственных праздниках впервые Армения отмечает День независимости Первой Республики.
28-го мая 1998 года дочь премьер-министра первой республики Арама Манукяна Седа Манукян вспоминает, как советские агенты безопасности заставляли мать шпионить за действующими в Диаспоре деятелями Дашнакцутюн. Мать не согласилась.
28-го мая 2001 года в Сардарапате первые лица государства осмысляют первые два года первой республики. Роберт Кочарян говорит, что стремление к независимости сформировалось в годы первой республики. Третья республика, по словам Кочаряна, через 10 лет после независимости еще нуждается в становлении.
В ночь с 27-го по 28-е марта поджигается дверь квартиры секретаря территориальной организации АНП в Алаверди. “Они принесли преднамеренно положили покрышку, подожгли, на нее налили солярку, подожгли”, - говорит Лариса Паремузян, которая была кандидатом, выдвинутой по мажоритарной избирательной системе на избирательном участке номер 31.
В этот день 2008 года в Сардарапате первый президент Третьей Республики Левон Тер-Петросян призывает своих сторонников стоять до конца. “Мы не должны уставать. Должны бороться столько времени, пока достигнем цели. Это – не моя задача. Абсолютно не моя задача, не для меня. Все, что вы будете делать, вы будете делать для своих детей. Если у вас не будет этого сознания, мы придем к большим испытаниям… Стойте до конца”, - призвал сторонников Тер-Петросян.
В этот день 2009-го суд, расследующий дело 1-го марта, в безвыходном положении: все свидетели отказываются от своих показаний на предварительном расследовании. Сторона обвинения ходатайствует прекратить расследование свидетелей.