«Շտապ օգնության» աշխատակիցների պահանջները չեն բավարարվել (տեսանյութ)
Մասնավորապես՝ ծանրաբեռնված աշխատանքի դիմաց ցածր աշխատավարձ ստանալու, բժշկական ապահովագրություն չունենալու և այլ խնդիրները մնում են։
Այսօր ընկերության աշխատակիցները հանդիպում էին տնօրենի հետ։Հանդիպումը լուսաբանել չթույլատրվեց։
Բայց մեզ հետ զրույցում «Շտապ օգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը  նշեց, որ դեռ աշխատավարձի բարձրացման մասին խոսելը վաղ է:
«Կարծեմ, նախարարն իր ասուլիսում ասել է, որ այս տարի աշխատավարձի բարձրացում չի ակնկալվում»,- նշեց նա:
Բժշկական հիմնարկում վերջին անգամ աշխատավարձը բարձրացել է 2011թ.-ին՝  100%-ով: Բժիշկը 1 հերթապահության համար ստանում է 18-20000 դրամ, բուժքույրը՝ 11000, իսկ վարորդը՝ 10000 դրամ:
Պարզ չէ նաև, թե «Շտապ օգնության» աշխատակիցների բժշկական ապահովագրության հարցը երբ կլուծվի: Թագուհի Ստեփանյանը տեղեկացրեց, որ դեռ սպասում են նախարարության որոշմանը:
Ինչ վերաբերում է աշխատակիցների հանդերձանքին, ապա ըստ Թագուհի Ստեփանյանի՝ արդեն տենդերը հայտարարվել է, հաղթող կազմակերպությունն էլ մոտ ժամանակները «Շտապ օգնություն» ՓԲԸ-ի 650 աշխատակցի համար նոր հանդերձանք կկարի:
«Ուղղակի ժամանակի խնդիր է»,- նկատեց տնօրենը:
Հանդիպումից հետո զրուցեցինք աշխատակիցների հետ։
Հարցին, թե թե ժողովի ընթացքում որևէ եզրահանգման եկել են աշխատակիցները և տնօրենը, «Շտապ օգնություն» ՓԲԸ-ի  բուժքույր Գայանե Մովսիսյանը այսպես արձագանքեց.
«Մեր աշխատավարձերը չի բարձրանում: Խանութներում թանկացումներ են, մենք էլի նույն աղքատավարձի վրա ենք»:
Իսկ գծային բրիգադայի բուժքույր Լուսինե Տոնոյանն էլ ասաց, որ ժողովի ընթացքում քննարկել են աշխատակիցների բողոքները:
Շտապ օգնության աշխատակիցներին զայրացնում է, որ բուժաշխատողների աշխատավարձը բարձրանալու է, բայց այդ բուժաշխատողների մեջ իրենք չեն մտնում:
«Մեր աշխատանքը շատ ծանր է: Մեզ որ ասում են՝ ձեզ հասկանում ենք, ոչ մեկ մեզ չի կարող հասկանալ մինչև սեփական մաշկի վրա դա չզգա: Ես 25 տարի աշխատում եմ այստեղ, նման ծանրաբեռնվածություն չի եղել, որովհետև բրիգադաները եղել են շատ»:

«Мы получаем все ту же нищенскую зарплату»: Сотрудники «Скорой помощи» (видео)
Поддержи А1+!Сотрудники Закрытого акционерного общества «Скорая помощь» продолжают говорить о проблемах, поднятых несколько месяцев назад. В частности, о получении низкой зарплаты за работу с большой нагрузки, неимении медицинской страховки и других проблемах.
«А1+» через несколько месяцев после протеста, сегодня попытался выяснить, к недовольствам сотрудников скорой помощи прислушались или нет? Директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян отметила, что пока рано говорить о повышении зарплаты.
«Кажется, министр во время пресс-конференции сказал, что в этом году не ожидается повышения зарплаты»,- отметила она.
В медицинском учреждении в последний раз зарплата повышалась в 2011г. – на 100%. Врач за 1 смену получает 18-20000 драм, медсестра – 11000, а водитель – 10000.
Неясно и то, когда решится вопрос медицинской страховки сотрудников «Скорой помощи». Тагуи Степанян сообщила, что пока ждут решения министерства.
Что касается формы сотрудников, по словам Тагуи Степанян, уже объявлен тендер, компания-победитель в ближайшее время сошьет новую форму для 650 сотрудников ЗАО «Скорая помощь».
«Просто это вопрос времени»,- отметил директор.
Кстати, сегодня директор и сотрудники провели собрание. Сьемочная группа «А1+» дождалась окончания собрания, чтобы поинтересоваться у сотрудников, продолжают ли они протестовать или все наладилось? После собрания, продлившегося более 1 часа, некоторые с улыбкой на лице выходили из зала, некоторые были недовольны обсуждением.
На вопрос, пришли ли сотрудники и директор в процессе собрания к какому-либо заключению, медсестра ЗАО «Скорая помощь» Гаянэ Мовсисян, отреагировала следующим образом:
«Наши зарплаты не повышаются. В магазинах подорожания, а мы опять получаем ту же нищенскую зарплату».
А медсестра линейной бригады Лусине Тоноян подчеркнула, что на собрании рассмотрели жалобы сотрудников. Сотрудников возмущает, что зарплаты медработников повысятся, но они не входят в число этих медработников.
«Наша работа очень тяжелая. Когда нам говорят: мы вас понимаем, никто не может нас понять, пока не почувствует на себе. Я 25 лет работаю здесь, такой нагрузки не было, потому что было много бригад».