Հանցագործություն է կատարվել անչափահասի նկատմամբ. Մհեր Ենոքյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր քննվում էր ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի և նրա կնոջ Զարուհի Մեջլումյանի ոստիկանության դեմ ներկայացրած բողոքը։
Ըստ դիմումատուների՝ Մալաթիայի ոստիկանությունը հրաժարվել էր հարուցել քրեական գործ՝ իրենց ընտանիքի հասցեին ուղղված սպառնալիքների եւ վիրավորանքների առիթով ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդումից հետո։ Նրանք պահանջում են պատասխանատվության կանչել բլոգեր Նարեկ Մալյանին։
«Երբ տվյալ անձը հրապարակում է վերնագիր. «Մարդ և կին մարդասպաններ», արդյո՞ք սա հանցագործություն չէ: Կամ երբ ինքը տեղեկանում է, թե տիկին Մեջլումյանը քանի անգամ է բանտ է այցելել, արդյոք սա քրեական հանցանք չէ՞»,- հարց է տալիս Մհեր Ենոքյանը։
Նրանք կարեւորում են նաեւ այն հանգամանքը,ո ր խախտվել է գաղտնիության նորմը։ Հրապարակվել է տեղեկատվություն, որ Մհեր Ենոքյանը դիմել է ներման հանձնաժողովին, ինչը գաղտնիք պետք է մնար։
Որ ես դատապարտյալ եմ, իմ սահմանադրական իրավունքները կարո՞ղ են խախտվել,- շարունակում է Մհեր Ենոքյանը։
Նա նաեւ ընդգծում է. որ խախտվել է նաեւ անչափահասի՝ այս դեպքում Զարուհու որդու իրավունքները։
Նիստին ներկա չէր Նարեկ Մալյանը: Դատավոր Վաչե Մարգարյանի խոսքով նյութերը ուշացումով է ստացել և չի կարողացել ծանուցել Նարեկ Մալյանին:

Совершено преступление в отношении несовершеннолетнего: Мгер Енокян (видео)
В суде общей юрисдикции административного района Шенгавит города Еревана сегодня расследовалась жалоба, поданная пожизненно заключенным Мгером Енокяном и его супругой Заруи Межлумян против полиции.
Согласно заявителям, полиция Малатии отказалась возбудить уголовное дело после поданного сообщения об угрозах, адресованных их семье, и о преступлении. Они требуют привлечь к ответственности блогера Нарек Маляна.
«Когда данное лицо публикует заголовок: «Муж и жена убийцы», это не преступление? Или когда он узнает, сколько раз госпожа Межлумян посещала тюрьму, это не уголовное преступление?» - спрашивает Мгер Енокян.
Они также отмечают важность того обстоятельства, что нарушена норма секретности. Опубликована информация о том, что Мгер Енокян обратился в комиссию по помилованию, что должно было оставаться в тайне.
Если я осужденный, мои конституционные права могут нарушаться? – продолжает Мгер Енокян.
Он также подчеркивает, что нарушены также права несовершеннолетнего, в данном случае – сына Заруи.
На заседании не присутствовал ответчик Нарек Малян. По словам судьи Ваче Маргаряна, он получил материалы с опозданием и не смог уведомить Нарека Маляна.