«Հայաստանում տեղի ունեցած սրընթաց զարգացումները նպաստել են ատելության խոսքի տարածմանը». ՄԻԵԴ փորձագետ
Ատելության խոսքի դեմ պայքարի առաջարկներ «Քաղաքական և հասարակական գործիչները պետք է իմանան, որ ուշադրության կենտրոնում հայտնվելով՝ կոշտ քննադատության կարող են արժանանալ, և պետք է հանդուրժող լինեն», - այսօր Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեին հղված իր առաջարկների փաթեթում նշել է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի ավագ իրավաբան Վասիլի Լուկաշևիչը: Հիշեցնենք, Երևանում նոյեմբերի 23-ին Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի ու Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության կազմակերպած՝ «Խոսքի ազատությունը. որտե՞ղ են սահմանները» սեմինար-քննարկմանը հրավիրված էր նաև Վասիլի Լուկաշևիչը։ Թեման ատելության խոսքն էր, և ամփոփելով այդ քննարկումները՝ եվրոպացի մասնագետը մշակել է իր առաջարկները։ Ինչպե՞ս Հայաստանում պայքարել ատելության խոսքի դեմ։ Ըստ Վասիլի Լուկաշևիչի՝ ատելության խոսքը մեծ խոչընդոտ է ազատ ու ժողովրդավար պետության զարգացման համար: Միևնույն ժամանակ, ատելության խոսքը պետք է տարբերակել ազատ, էմոցիոնալ, երբեմն սադրիչ արտահայտչաձևերից։ Ազատ խոսքի ու ատելության խոսքի սահմանը բնավ էլ հստակ ու բացարձակ չէ, բայց անհրաժեշտ է հասարակության իրազեկության մակարդակի բարձրացման, քաղաքացիական կրթության եւ մեդիագրագիտության տարածման միջոցով հասնել չափորոշիչների մշակման։ Ըստ փորձագետի՝ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել երիտասարդության համար իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաեւ ատելության խոսքի պայքարին ներգրավել սոցիալական բանավեճի մասնակիցներին՝ լրագրողներ, բլոգերներ, ակտիվիստներ, «ինտերնետ անձինք»: Վասիլի Լուկաշևիչի դիտարկումներով՝ վերջին ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական եւ սոցիալական արագընթաց փոփոխություններն ու զարգացումները նպաստել են ատելության խոսքի տարածմանը։ Հետևաբար՝ մասնագետը խորհուրդ է տալիս հայկական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին, ակտիվիստներին, քաղաքացիական հասարակությանը, ինչպես նաեւ իշխանություններին ծանոթանալ ազատ խոսքի եվրոպական չափանիշներին եւ ատելության խոսքի դեմ պայքարի մոտեցումներին։ Նա հղում է կատարում Եվրոպայի խորհրդի Նախարարական կոմիտեի հանձնարարականներին[1],  խրախուսելի է համարում դրանց տարածումը իշխանությունների ու հասարակության շրջանում, ինչպես նաև՝ ատելության խոսքին հակազդելու նպատակով 2016 թ. ստեղծված վարքականոնի փորձը[2], որը մշակվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից եւ ընդունելի է սոցիալական հարթակներում (Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft եւ Instagram)։ «...Լրատվամիջոցները պետք է ստեղծեն ատելության խոսքի դեմ պայքարի չափանիշներ, ընդհանուր վարքականոն եւ անհատական ռազմավարություն՝ ատելությամբ լի բովանդակության դեմ պայքարի համար: Անհրաժեշտ է գնալ ինքնակարգավորման՝ հանուն ժողովրդավարական արժեքների»,- նշում է ՄԻԵԴ փորձագետը։   ԽՈՍՔԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՄԻՏԵ

“Происшедшие в Армении стремительные события способствовали распространению риторики ненависти”: Эксперт ЕСПЧ
Предложения по борьбе против риторики ненависти “Политические и общественные деятели должны знать, что, оказавшись в центре внимания, они могут удостоиться жесткой критике, и должны быть терпимыми”, - сегодня в пакете своих предложений, направленных Комитету по защите свободы слова, отметил старший юрист Европейского суда по правам человека Василий Лукашевич. Напомним, что в Ереване 23-го ноября на семинар-обсуждение “Свобода слова: где проходят границы?”, организованный Комитетом по защите свободы слова и делегацией Евросоюза в Армении, был приглашен и Василий Лукашевич. Темой была риторика насилия и, подведя итоги этих обсуждений, европейский специалист разработал свои предложения. Как в Армении бороться против риторики ненависти? По мнению Василия Лукашевича, риторика ненависти является большим препятствием для развития свободного и демократического государства. В то же время, риторику ненависти нужно отличать от свободных, эмоциональных, порою провокационных форм выражения. Граница между свободной речью и риторикой ненависти, естественно, не является четкой и абсолютной, но необходимо посредством повышения уровня информированности общества, распространения гражданского образования и медиаграмотности достичь разработки критериев. По мнению эксперта, особое внимание нужно уделять программа, осуществляемым для молодежи, а также привлечь к борьбе против риторики ненависти участников социальной дискуссии: журналистов, блогеров, активистов, “интернет персон”. По наблюдениям Василия Лукашевича, стремительные политические изменения и развития, происходящие в Армении в последние месяцы, способствовали распространению риторики ненависти. Следовательно, специалист рекомендует представителям армянских СМИ, активистам, гражданскому обществу, а также властям ознакомиться с европейскими критериями свободы слова и с подходами к борьбе против риторики насилия. Он ссылается на резолюции Комитета министров Совета Европы[1], считает поощрительным их распространение среди властей и общества, а также опыт регламента поведения, созданного в 2016г. с целью противодействия риторике насилия [2], который был разработан Европейской комиссией и принят на социальных платформах (Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft и Instagram). «…Средства массовой информации должны создать критерии борьбы против риторики ненависти, общий свод правил и индивидуальную стратегию для борьбы с содержанием, полным насилия. Необходимо прибегнуть к саморегуляции во имя демократических ценностей»,- отмечает эксперт ЕСПЧ. КОМИТЕТ ЗАЩИТЫ СВОБОДЫ СЛОВА