Յոգայի ուսուցչին հիացրել է հայկական Դուխը (տեսանյութ)
Պարզ , բարդ ու շնչառական ասանաներ ու մեդիտացիա կատարելու համար Թումոյի այգում հավաքվել էին Յոգ գիտությամբ հետաքրքրված անձինք` մեծ մասամբ կանայք: Եկել էին նաեւ Հայաստանի ԲՈՒՀ-երի հնդիկ ուսանողները:
«Յոգայի պարապմունքներին այցելում եմ զուտ առողջական նպատակով: Ֆիթնեսը եւ այլ մարզումները ինձ հակացուցված են, քանի որ ոտքերիս հետ կապված խնդիրներ ունեմ: Յոգայով զբաղվելը ինձ համար օգտակար է, դրանից հետո ավելի թեթեւացած եմ զգում»,- «Ա1+»-ին ասաց յոգայով մոտ մեկ ամիս զբաղվող Անժելլա Հովոյանը:
Իսկ Հնդկաստանի Մահարաշտրա մարզից ժամանած եվ ՀՀ Սուրբ Թերեզա բժշկական համալսարանի ուսանողները ասացին, որ թեեւ հեռու են իրենց երկիրից, սական չեն զլանում առավոտները գոնե կես ժամ յոգա կատարել:
«Յոգան կատարելուց հետո զգում ես ավելի հավասարակշռված ու ջերմեռանդ ողջ օրվա ընթացքում»,-ասաց նրանցից Նիլամ Դեորեն:
«Ասանաները պետք կատարել վաղ առավոտյան ժամը հինգից վեցը: Զբաղվում եմ ինը տարեկանից` մորս օրինակով: : Հայաստան եմ եկել մոտ մեկ ամիս առաջ եւ կփորձեմ պահպանել առավոտները վարժություններ կատարելու սովորությունս»,- ավելացրեց Սագար Սոմվանշին:
Յոգ գիտությունը Հնդկաստանի սահմաններից դուրս ներկայացնելու անհրաժեշտությունը ընդգծեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը:
«Յոգան կոչված է հավասարակշռել մարդու Ես-ը եւ ներդաշնակություն ստեղծել Նրա եւ բնության ու մյուս մարդկանց միջեւ: Միաժամանակ, տալիս է լավ միտք, առողջ մարմին ու հոգի, ստեղծում կապ Աստծո հետ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց դեսպանը:
Այս տարվա փետրվար ամսից Հնդկաստանի դեսպանատան աջակցությամբ իրականացվում են յոգայի անվճար դասընթացներ: Այդ նպատակով Երեւան են ժամանել յոգայի ուսուցիչներ: Նրանցից Արտի Կիրանը, ով ժամանել է երկու տարով, «Ա1+»-ին ասաց, որ իրենց նպատակն է հստակեցնել մարդկանց պատկերացումները յոգայի մասին:
«Սա արվեստ է մեր ինքնությունը ճիշտ ձեւավորելու, ինքնարտահայտվելու ու ճիշտ ուղիներ գտնելու մասին: Աշխարհում կան տարբեր ազգեր, կրոններ, խմբեր, ռասսաներ եւ սեռեր: Յոգան միացնող ֆակտոր ունի ու հենց սա է ընկած Յոգայի միջազգային օր ունենալու գաղափարի հիմքում, որպեսզի մարդիկ հասկանան, որ կա առողջ, երջանիկ ու խաղաղ ապրելու ուղի»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ յոգայի վերաբերյալ շատ տարակարծություններ ու մտավախություններ կան, Արտի Կիրանը պատասխանեց.
«Ինքս եկել եմ մի երկիր, որը շատ հեռու է Հնդկաստանից եւ փորձում եմ այստեղ ուսանել Յոգ-ի գաղափարը, աշխարհին ասել, որ ավանդական, իրական հնդկական յոգան սա է, որը ուսումնասիրված է նաեւ գիտականորեն, հստակեցնել Յոգ-ի շուրջ կազմված միֆը: Ցավոք, հիմա շատ կան տարբեր դրսեւորոմներ, որոնք կոչում են յոգա, բայց դրանք իրականությունից շատ հեռու են: Մի անգամ ինձ հարցրեցին, արդյոք կոտրած ապակիների վրայով քայլելը յոգա է: Կասեմ հստակ` ոչ, դա որեւէ կապ չունի յոգայի հետ: Յոգան հոգեւոր պրակտիկա է մեր անհատականությունը կատարելագործելուն ուղղված: Ուստի, շատ անելիքներ կան հատկապես ինստիտուցիոնալ առումով, ներգարվվելով Յոգ-ի մասին գիտելիքներ եւ կրթություն ունեցող մարդկանց»:
Հայաստանում Յոգա-ի ուսուցչին հիացրել է հատկապե հայկական ոգին `Դուխը.
«Նախորդ շաբաթ մեկ դասի ընթացքում 108 անգամ կատարեցինք Սուրյա Նամաշկար` Ողջույն Արեւին բավականին բարդ վարժանքը, ու մասնակիցների 90 % ամբողջական կատարեց այն, թեեւ երեք ամիս առաջ գաղափար չունեին դրա մասին: Իրոք, բավարարաված եմ հայկական ոգով », -ասաց Արտի Կիրանը
Տեղեկացնենք, որ յոգայի անվճար դասերը իրականցվում են Թումո կենտրոնում Չորեքշաբթի եւ Ուրբաթ օրերը առավոտյան, Քեմբրիջի միջազգային դպրոցում` Երեքշաբթի եւ Հինգշաբթի օրերը երեկոյան ժամերին: Գրանցվել կարելի է [email protected] հասցեով:
Յոգայի միջազգային օրը այսօր եւ վաղը կնշվի նաեւ Վանաձորում և Ջերմուկում:
Յոգայի օրը աշխարհում նշվում է 4-րդ տարին, 2014 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովը ընդունեց Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի` հունիսի 21-ը որպես Յոգայի միջազգային օր հռչակելու առաջարկը: «Յոգ» «յուջ» սանսկրիտերեն բառ է եւ նշանակում է «կապակցել» կամ «միավորել»: Յոգ-գիտության մասին առավել հեղինակավոր ու տարածված գրքերից է Պատանջալիի «Յոգսուտրան»:

Учителя йоги восхищает армянский Дух (видео)
Для выполнения простых, сложных и дыхательных асан и медитации в саду Тумо собрались лица, заинтересованные наукой Йоги, в основном женщины. Пришли и индийскиеи студенты армянских вузов.
«Я посещаю занятия йогой чисто для здоровья. Фитнес и другие тренировки мне противопоказаны из-за проблем с ногами. Мне полезно заниматься йогой, после этого я ощущаю облегчение», - рассказала «А1+» Анжела Овоян, которая занимается йогой около месяца.
А студенты Медицинского университета Святой Терезы РА, прибывшие из индийского штата Махараштра, сказали, что хоть они находятся далеко от своей страны, однако не ленятся по утрам хотя бы пол часа заниматься йогой.
«После занятий йогой чувствуешь себя более уравновешенным и энергичным на протяжении всего дня», - сказал один из них Нилам Деоре.
«Асаны нужно выполнять рано утром – с пяти до шести утра. Занимаюсь с девяти лет, по примеру моей матери. Я приехал в Армению около месяца назад и постараюсь сохранить привычку делать упражнения», - добавил Сагар Сомванши.
Необходимость представления науки Йоги за пределами Индии представил посол Индии в РА Йогешвар Сангван.
«Йога призвана уравновесить «Я» человека и создать гармонию между Ним и природой и остальными людьми. В то же время дает ясную мысль, здоровое тело и душу, создает связь с Богом», - сказал посол в беседе с «А1+».
С февраля этого года при содействии посольства Индии проводятся бесплатные курсы йоги. С этой целью в Ереван прибыли учители йоги. Один из них Арти Киран, прибывший на два года, сообщил «А1+», что их цель – дать людям верные представления о йоге.
«Это – искусство о правильном формировании нашей сущности, самовыражении и нахождении правильных путей. В мире есть разные нации, религии, группы, расы и полы. Йога обладает обьединяющим фактором, и именно это лежит в основе идеи Международного дня Йоги, чтобы люди поняли, что есть путь здоровой, счастливой и мирной жизни», - сказал он.
На наблюдение о том, что есть множество разногласий и опасений относительно йоги, Арти Киран ответил:
«Я приехал в страну, очень далекую от Индии, и пытаюсь здесь обучить идее йоги, сказать миру, что это – традиционная, настоящая индийская Йога, которая изучена и наукой, скорректировать миф, созданный вокруг Йоги.
К сожалению, сегодня есть множество различных проявлений, называемых йогой, но они очень далеки от действительности. Однажды меня спросили, является ли йогой ходьба по разбитым стеклам. Скажу четко – нет, это не имеет никакого отношения к йоге. Йога - это духовная практика, направленная на совершенствование нашей личности. Следовательно, есть много дел в особенности в институциональном плане, привлекая людей, имеющих знания и образование о Йоге».
Учитель Йоги в Армении восхитился в особенности армянским Духом:
«На прошлой неделе за один урок мы 108 раз сделали довольно сложное упражнение Сурья Намашкар – Здравствуй, Солнце, и 90% участников полностью выполнили его, хотя еще три месяца назад не имели о нем представления. Я действительно удовлетворен армянским духом», - сказал Арти Киран.
Сообщим, что бесплатные курсы йоги проводятся в центре Тумо по средам и пятницам, утром, в Кембриджской международной школе – по вторникам и пятницам вечером. Зарегистрироваться можно по адресу: [email protected] .
Международный день Йоги сегодня и завтра будет отмечаться и в Ванадзоре и Джермуке.
День Йоги в мире отмечают 4-й год, 11-го декабря 2014 года Генеральная Ассамблея Оон приняла предложение премьер-министра Индии Нарендры Моди о провозглашении 21-го июня Международным днем Йоги. «Йог» - «юдж» на санскрите – означает «связать» или «обьединить». Одна из наиболее авторитетных и распространенных книг о науке Йоге Патанджали «Йогсутра».