Շվեդիայի հոկեյի հավաքականը հրաշքով պաշտպանեց չեմպիոնի տիտղոսը (տեսանյութ)
Տափօղակով հոկեյի Շվեդիայի հավաքականը աշխարհի 2018թ առաջնության եզրափակիչում միայն բուլիտներով հաղթեց Շվեյցարիայի թիմին եւ նվաճեց չեմպիոնի կոչումը:
Դանիայում անցկացված մրցաշարի վերջին մրցավեճի հիմնական ժամանակում մեծ անակնկալ մատուցած շվեյցարացի հոկեյիստները երկու անգամ առաջ անցան հաշվի մեջ, սակայն ավելի փորձառու շվեդները կարողացան վերականգնել հավասարակշռությունը եւ հանդիպումը տեղափոխեցին լրացուցիչ խաղակես:
Չորսը չորսի դեմ խաղում կողմերից ոչ մեկին ընդհանրապես չհաջողվեց գրավել դարպասը: Այդպիսով, գրանցվեց մարտական ոչ-ոքի՝ 2:2: Հաղթողին որոշելու համար նշանակվեցին 5-ական բուլիստներ: Այդ մրցավեճում հաջողությունն ուղեկցեց Շվեդիայի հավաքականին՝ 2:1:
Այդպիսով, շվեդ հոկեյիստները ընդհանուր 3:2 հաշվով հաղթանակ տարան եւ հրաշքով պաշտպանեցին չեմպիոնի տիտղոսը: Իսկ ահա Շվեյցարիայի հավաքականը երկրորդ անգամ պարտություն կրեց եզրափակիչ խաղում եւ կրկին բավարարվեց փոխչեմպիոնի կարգավիճակով:

Сборная Швеции по хоккею чудом сохранила титул чемпиона (видео)
Сборная Швеции по хоккею с шайбом в финале чемпионата мира по футболу 2018 года только во время буллитов одержала победу над командой Швейцарии и завоевала титул чемпиона.
В основном времени последнего поединка турнира, проведенного в Дании, швейцарские хоккеисты, приподнесшие большой сюрприз, дважды опередили в счете, однако более опытные шведы смогли восстановить равновесие и переместили встречу в дополнительный период.
В игре четыре на четыре ни одной стороне вообще не удалось поразить ворота. Таким образом, была зафиксирована боевая ничья – 2:2. Для определения победителя были назначены по 5 буллитов. В этом поединке успех сопровождал сборную Швеции 2:1.
Таким образом, шведские хоккеисты с общим счетом 3:2 одержали победу и чудом сохранили титул чемпиона. А сборная Швейцарии во второй раз потерпела поражение в финальном матче и вновь удовлетворилась статусом вице-чемпиона.