81 սյուները կխորհրդանշեն հաց բերողի կերպարը (տեսանյութ)
Հաց բերող Արթուր Սարգսյանին նվիրված հուշակոթողը մինչեւ մարտի 16-ը՝ նրա մահվան օրը, կանցնի հանրային քննարկում, որից հետո կներկայացվի Երեւանի քաղաքապետարան՝ Մաշտոցի պուրակում այն տեղադրելու համար: «Մաշտոցի պուրակում մի հատված գտանք, որտեղ ծառ չի հատվելու, ընդամենը մի շատ փոքրիկ՝ ընդամենը երկու տարեկան բալենու ծառը պետք է զգուշությամբ հանենք ու տեղափոխենք: Մնացածը մարգ է, որի մեջ փոքր բազալտե հարթակով դրվելու է հուշարձանը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց նախագծի հեղինակ, ճարտարապետ, կալանքի տակ գտնվող ընդդիմադիր գործիչ Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը:
Հուշակոթողն այս օրերին կցուցադրվի Ճարտարապետների միությունում: Հուշարձանն իր մեջ կրում է բազմաթիվ խորհրդանիշներ: Այն բազալտից եւ ապակուց բաղկացած 81 սյուն է, որոնցից յուրաքանչյուրը խորհրդանշելու է Արթուր Սարգսյանի բնավորության գծերը: «Ինքը՝ կոթողը, ջրավազանի վրա է կանգնած լինելու եւ ջրերից դուրս է գալիս ուժեղ, կամային մի բնավորություն, էություն եւ ապակիի միջոցով նորից մաքրվում, նորից բարձրանում, բարձրանում այնտեղ՝ դեպի հավերժություն՝ մեզ թողնելով իր պատգամները, որ մարդը մարդու նկատմամբ պետք է լինի ոչ թե գազան, ոչ թե թալանելու մտադրությամբ պետք է մոտենա, այլ՝ նրան օգնելու ձեռք մեկնելու»,- ասաց դրասանուհի, հասարակական գործիչ Թամարա Հովհաննիսյան:
«Իր միջով անցկացնելով աշխարհի ցավը, լավն ու վատը, դարձնում է դա բարոյականություն եւ ապակին, որով ավարտվում են բազալտե այդ սյուները, խորհրդանշում են այն բարիությունը, այն հումանիստական, մարդկային վերաբերմունքը, որը որպես սկզբունք՝ Արթուրը դրսեւորում էր իր ամբողջ կյանքի ընթացքում»,- ավելացրեց Անահիտ Թարխանյանը:
Արթուր Սարգսյանին նվիրված հուշակոթողը հավանության են արժանացրել մի խումբ արվեստագետներ, որոնց երաշխավորմամբ էլ այն ներկայացվել է հանրային քննարկման: «Ամեն բան պետք է անենք, որ հաց բերողի այս գաղափարը, որ սազում է մեր տեսակին՝ կիսվելու, չէ որ պատմության մեջ մենք ոչ մեկին վնաս չենք տվել. ուր գնացել ենք, արարել ենք: Այս սիմվոլը թող լինի մեր քաղաքում, մի բանով էլ գլուխ գովանք: Մյուս կողմից՝ հուշակոթողն ինքը շատ մոդեռն ու յուրահատուկ բան է»,- նկատեց երաժիշտ, «Հոգեւոր Հայաստանի» հիմնադիրներից Եղիշե Պետրոսյանը:
Արթուր Սարգսյանի մտերիմները, նրան ճանաչողները հույս ունեն, որ մեկ կամ երկու ամիս անց դրական որոշում կստանան Երեւանի քաղաքապետարանից, որքան էլ որ Արթուր Սարգսյանի անունը կապվում է Սասնա ծռերի հետ: «Ինքը կապ չուներ ապստամբության կամ օժանդակելու հետ, ինքն ուղղակի քայլ է կատարել՝ հաց է տարել մարդկանց»,- նշեց Արթուր Սարգսյանի մտերիմ ընկերներից քանդակագործ Գեւորգ Մնացականյանը:
«Ես գտնում եմ, որ այս պահին պետք է վեր բարձրանալ իրավիճակից ու գնահատել այն կարեւորագույն իրադարձությունը, որ տեղի ունեցավ մի տարի առաջ, երբ փայլուն, մեծ հնարավորությունների տեր մի անձնավորություն՝ առանց մտածելու, առանց երկար ծանրութեթեւ անելու արեց մի քայլ որ շատ մեծ վտանգ էր սպառնում իր կյանքին»,- վստահեցրեց Անահիտ Թարխանյանը:
Հաց բերող Արթուր Սարգսյանը մահացել է 2017թ. մարտի 16-֊ին: Նա մեղադրվում էր 2016թ․ հուլիսի 17-ին Սասնա ծռերին օժանդակելու մեջ: Արթուր Սարգսյանը ավտոմեքենայով ճեղքել էր ոստիկանական պատն ու սնունդ տարել նրանց։

81 столбов будут символизировать образ приносящего хлеб (видео)
Мемориальный памятник, посвященный приносящему хлеб Артуру Саргсяну, до 16-го марта, дня его смерти, пройдет общественное обсуждение, после чего будет представлен мэрии Еревана для установления его в парке Маштоца. «Мы нашли участок в парке Маштоца, где не будет срублено дерево, всего лишь одно очень маленькое, всего лишь двухлетнее вишневое дерево мы должны будем осторожно снять и переместить. Остальное луг, в котором с небольшим базальтовым постаментом будет установлен памятник», - на встрече с журналистами отметила автор проекта, архитектор, супруга находящегося в заключении оппозиционного деятеля Андриаса Гукасяна – Анаит Тарханян.
Памятник в эти дни будет показан в союзе архитекторов. Памятник несет в себе множество символов. Это – 81 столбов из базальта и стекла, каждый из которых будет символизировать черты характера Артура Саргсяна. «Сам памятник будет стоять на водоеме и из воды выходит сильный, волевой характер, сущность и через стекло вновь очищается, вновь поднимается, поднимается туда – в вечность, оставляя нам свои заветы, что человек должен быть по отношению к другому человеку не зверем, должен подходить не с намерением ограбить, а протянуть руку помощи», - сказала актриса, общественный деятель Тамара Ованнисян.
«Проведя сквозь себя боль мира, хорошее и плохое, делает это моралью и то стекло, которым завершаются эти базальтовые столбы, символизируют то добро, то гуманистическое, человеческое отношение, которое в качестве принципа Артур проявлял на протяжении всей своей жизни», - добавила Анаит Тарханян.
Мемориал, посвященный Артуру Саргсяна удостоился одобрения со стороны группы деятелей исксуств, с одобрения которых он был представлен на общественное обсуждение. «Мы должны сделать все, чтобы эта идея приносящего хлеб, которая подходит нашему типу – делиться, ведь мы никому в истории не вредили, куда ни шли – творили. Этот символ пусть будет в нашем городе, будем гордиться еще одним. С другой стороны, мемориал сам по себе очень модернистский и своеобразный», - отметил музыкант, один из основателей «Духовной Армении» Егише Петросян.
Близкие Артура Саргсяна, знающие его надеются, что через один или два месяца получат положительное решение из мэрии Еревана, сколько бы ни связывали имя Артура Саргсяна с Сасна црер. «Он не имел отношения к восстанию или содействию, он просто совершил шаг – принес хлеб людям», - отметил один из близких друзей Артура Саргсяна скульптор Геворг Мнацаканян.
«Я считаю, что в настоящий момент нужно подняться надн ситуацией и оценить то важнейшее событие, которые произошло год назад, когда блестящая личность, с большими возможностями, не раздумывая, не взвешивая долго, совершил шаг, угрожавший его жизни очень большой опасностью», - заверила Анаит Тарханян.
Приносящий хлеб Артур Саргсян умер 16-го марта 2017г. Он обвинялся в содействии Сасна црер 17-го июля 2016г. Артур Саргсян на автомобиле прорвал полицейскую стену и отнес им еду.