Միրզոյան․ «Հայաստանը, լինելով եվրոպական քաղաքակրթություն, էականորեն խորացնում է հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ»
Ապրիլի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ-Դյու-Ռոն դեպարտամենտի և Էքս-Մարսել-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները, որոնք իրենց բովանդակությամբ ընդունված է բնութագրել որպես առանձնաշնորհյալ, այսօր զարգանում են լայն օրակարգով և նոր ուղղություններով, որոնք միտված են ամրապնդելու ՀՀ դիմակայությունը: Վերջինիս համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է հատկապես տնտեսական ոլորտում և գործարար կապերի ընդլայնման միջոցով փոխգործակցության առավել ակտիվացման կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ապակենտրոնացված համագործակցության հնարավորություններին, որոնց համար լավ հիմքեր են ձևավորվել, որոնցից է Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի մասնակցությունը Հայաստանի մարզերում առողջապահական ծրագրերին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցեր: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, լինելով եվրոպական քաղաքակրթություն և ունենալով ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգ, էականորեն խորացնում է հարաբերությունները Եվրոպական միության և անդամ պետությունների հետ:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է 2022թ. հոկտեմբերին Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության տեքստում Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիշատակման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերահաստատման կարևորությունը: Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին շրջանի քննարկումները և գործընթացում պահպանվող հիմնական հարցերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների և կարիքների հասցեագրմանը, այս նպատակով ՀՀ-ին ցուցաբերված աջակցությանը, ինչպես նաև հումանիտար բնույթի հարցերի:

Мирзоян: «Армения, будучи европейской цивилизацией, существенно углубляет отношения с ЕС»
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат мирзоян 9 апреля принял делегацию во главе с председателем Совета французского департамента Буш-дю-Рон Мартин Вассаль.
Министр Мирзоян подчеркнул, что отношения между Арменией и Францией, которые благодаря их содержанию считаются привилегированными, сегодня развиваются с широкой повесткой дня и новыми направлениями по усилению устойчивости Армении. В этом контексте стороны подчеркнули важность дальнейшей активизации взаимодействия, особенно в экономической сфере и путем расширения деловых связей.
Собеседники также коснулись возможностей децентрализованного сотрудничества, том числе участия департамента Буш-дю-Рон в программах здравоохранения в областях Армении.
Были обсуждены вопросы повестки партнерства Армения-ЕС. Министр Мирзоян подчеркнул, что Армения, являясь европейской цивилизацией и имея повестку демократических реформ, значительно углубляет отношения с Европейским союзом и его государствами-членами.
Была затронута ситуация с безопасностью и существующие на Южном Кавказе вызовы. Министр Мирзоян подчеркнул важность упоминания Алма-Атинской декларации и подтверждения взаимного признания территориальной целостности Армении и Азербайджана в тексте заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге в октябре 2022 года с участием президента Франции. Глава МИД Армении представил последние обсуждения между Арменией и Азербайджаном и основные вопросы, которые остаются в процессе переговоров.
Были затронуты права и нужды вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также гуманитарные вопросы.