Պարտավոր եմ բոլորիդ ասել, որ Կրեմլում կա Հայաստանը կազմալուծելու հստակ որոշում․Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Կրեմլում մեր պետականությունը կազմալուծելու հստակ որոշում կա։ Նման դեպքում Ադրբեջանի հետ տեղի ունեցողը բանակցություն չէ, բանակցությունների շիրմա է, որ Արևմուտքն այդ գործընթացի մեջ չմտնի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
Քաղաքագետն ասում է, Ադրբեջանի առաջարկած՝ երկողմ բանակցությունները ծուղակ են, քանի որ այդ երկիրը ոչ միայն իր, այլ նաև Ռուսաստանի տեսակետն է ներկայացնում։ «Վերջին հարցազրույցում Հիքմեթ Հաջիևը կրկնեց Ռուսաստանից հնչող հայտարարությունները, թե Հայաստանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իր պարտականությունը»,- հավելեց Ստեփան Գրիգորյանը։
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ այս տարի ընտրություններ են ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ռուսաստանում, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանում, քաղաքագետը Հայաստանի վրա հարձակումը հնարավոր համարեց։ «Պարզ երևում է, որ Ադրբեջանն այս տարի պատրաստվում է լայնամասշտաբ գործողությունների»,- ասց Ստեփան Գրիգորյանը։

Я обязан вам всем сказать, что в Кремле существует конкретное решение о ликвидации Армении: Степан Григорян (видео)
«В Кремле есть конкретное решение о ликвидации нашей государственности. В подобном случае происходящее с Азербайджаном – это не переговоры, это ширма переговоров, чтобы Запад не вступал в этот процесс», - сказал в беседе с «А1+» политолог Степан Григорян, коснувшись армяно-азербайджанских переговоров.
Политолог говорит, что предложенные Азербайджаном двусторонние переговоры являются ловушкой, поскольку эта страна представляет не только свою точку зрения, но и точку зрения России.  «В последнем интервью Хикмет Гаджиев повторил заявления, исходящие из России, о том, что Армения не выполняет свои обязательства по заявлению от 9 ноября», - добавил Степан Григорян.
Учитывая тот факт, что в этом году состоятся выборы в США, Европе, России, а также в Азербайджане, политолог счёл возможным нападение на Армению. «Ясно видно, что в этом году Азербайджан готовится к масштабным операциям», - сказал Степан Григорян.